Postanowienie sądu o połączeniu dwóch trybów egzekucji obejmuje wszystkie rzeczy, które wchodzą w skład majątku dłużnika
Do rachunku bankowego dłużnika skierowana została egzekucja prowadzona zarówno przez komorników sądowych, jak i administracyjne organy egzekucyjne. Sąd może postanowić, że obie egzekucje łącznie poprowadzi komornik sądowy.
W razie zbiegu dwóch trybów egzekucji do tej samej rzeczy administracyjny organ egzekucyjny oraz komornik wstrzymują swe czynności i przekazują akta sądowi rejonowemu, w którego okręgu wszczęto egzekucję. Sąd wskazuje wówczas, który organ egzekucyjny (sądowy czy administracyjny) ma dalej prowadzić łącznie egzekucje.

Wspólny tryb działania

Postanowienie sądu oznaczające organ właściwy do dalszego łącznego prowadzenia egzekucji jest równoznaczne z orzeczeniem o dopuszczalności określonej drogi egzekucyjnej w danej sprawie.

Decyduje sąd

W razie wskazania komornika egzekucja sądowa staje się dopuszczalna w niedopuszczalnej do tego czasu egzekucji administracyjnej. Natomiast w razie wskazania organu administracyjnego może on prowadzić egzekucję także w tym zakresie, w którym wyłączna była droga egzekucji sądowej. Ma to wykluczyć sytuację, w której egzekucja z tego samego składnika majątku dłużnika prowadzona będzie przez kilka organów egzekucyjnych.
Z art. 773 par. 1 kodeksu postępowania cywilnego wynika, że sąd rejonowy, któremu przekazano akta obu egzekucji, wydaje postanowienie oznaczające organ, który ma dalej prowadzić obie egzekucje w trybie właściwym. Z przepisu nie wynika jednak jasno, czy chodzi o obie egzekucje w całości, czy też tylko w takim zakresie, w jakim zostały skierowane do jednego przedmiotu. Przyjmuje się, że chodzi o całą dalszą egzekucję. Dlatego sąd, przed wydaniem postanowienia, musi wziąć pod uwagę stopień zaawansowania każdego ze zbiegających się postępowań egzekucyjnych. Rozstrzygając, który organ egzekucyjny ma prowadzić dalej łącznie egzekucję, sąd postanawia także, jakie dokonane już czynności pozostają w mocy. Po wydaniu przez sąd postanowienia na podstawie art. 773 par. 1 k.p.c. dalsza egzekucja łączna dotyczy więc także innych przedmiotów, w których zbiegły się czynności komornika i organu administracyjnego.

Bez ograniczeń

Wskazany przez sąd organ jest więc uprawniony i zobowiązany do prowadzenia całej egzekucji, a więc przy zastosowaniu wszystkich sposobów egzekucji przewidzianych w ustawie.
Sprawę przesądził w jednej z uchwał Sąd Najwyższy (III CZP 133/09). Sędziowie stwierdzili, że nie jest dopuszczalne ograniczenie egzekucji w przekazanej sprawie wyłącznie do sposobu i przedmiotu, w stosunku do którego nastąpił zbieg egzekucji, i ponowne przekazywanie (zwracanie) sprawy organowi niewyznaczonemu przez sąd.
Jeśli bowiem decyzja sądu dotyczyłaby tylko przedmiotu, co do którego nastąpił zbieg, prowadziłoby do sytuacji, w której prowadzone byłyby dwa równoległe postępowania egzekucyjne. Z jednej strony przez organ wyznaczony do prowadzenia łącznie egzekucji sądowej i administracyjnej oraz przez organ prowadzący egzekucję z przedmiotów, co do których zbieg nie nastąpił. Wierzyciele musieliby wówczas uzyskiwać dwa tytuły wykonawcze, a prowadzenie dwu równoległych egzekucji stwarzałoby niebezpieczeństwo kolejnych zbiegów, hamujących postępowanie i odwlekających realizację tytułu wykonawczego.
PRZYKŁAD
Sąd zbada stopień zaawansowania każdego z postępowań
Dłużnik, który przez kilka lat nie płacił mandatów, pobiera wysoką emeryturę. Część pieniędzy ściąga gmina, regulując zaległości z mandatów. Niestety komornik, który prowadzi postępowanie egzekucyjne, na wniosek wierzyciela także chciałby zająć część emerytury. Oba organy egzekucyjne wstrzymały więc swe czynności i przekazały akta sądowi rejonowemu. Sąd zbada stopień zaawansowania każdego z postępowań i stwierdzi, który organ poprowadzi dalej egzekucję.
Podstawa prawna
Ustawa z 17 listopada 1964 r. – Kodeks postępowania cywilnego (Dz.U. nr 43, poz. 296).