Na stadionach piłkarskich urządzenia do rejestrowania zamieszek na trybunach czy murawie muszą być montowane tak, aby obraz był stabilny i nagrany z częstotliwością przynajmniej 12 klatek na sekundę. Rozdzielczość pionowa takiego obrazu ma wynosić minimum 950 pikseli. Takie parametry określa Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji w nowym projekcie rozporządzenia w sprawie sposobu utrwalania przebiegu imprezy masowej np. meczu piłkarskiego czy koncertu muzycznego.

Parametry te mają pozwolić na identyfikację stadionowych chuliganów bez względu na to, czy technologia rejestracji obrazu będzie cyfrowa czy analogowa.

Zdaniem ekspertów analogowe nagrania nie posłużą wyeliminowaniu ze stadionów chuliganów. Podkreślają oni, że analogową technologię można zostawić tam, gdzie już funcjonuje. Na nowych obiektach powinny być instalowane urządzenia cyfrowe.

– Identyfikacja uczestników imprezy masowej jest trudniejsza w przypadku nagrania analogowego – podkreśla Ewa Wolniewicz z Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji.

Brak przepisów wykonawczych do ustawy i dowolność przy wyborze technologii monitoringu powoduje, że inwestorzy mają dowolność, z czego skorzystają. Tam, gdzie są jednak pieniądze na duże inwestycje, znajdzie się monitoring najwyższej jakości. Daria Kulińska, rzecznik prasowy Narodowego Centrum Sportu, zapewnia, że na Stadionie Narodowym w Warszawie będą najnowsze rozwiązania.

Tak już jest na stadionie warszawskiej Legii.

– Wcześniej był system analogowy rejestracji widowiska. Obecnie jest nowoczesny system, który umożliwi rejestrację w rozdzielczości HD – mówi Leszek Miklas, wiceprezes Klubu Piłkarskiego Legia Warszawa. Przyznaje też, że w przeszłości zdarzało się, że policja miała problem z identyfikacją stadionowych chuliganów na podstawie analogowego monitoringu.

W projekcie rozporządzenia wymogu nagrania w rozdzielczości HD nie ma, ale bez względu na to, czy urządzenia są analogowe, czy cyfrowe, muszą zapewniać możliwość natychmiastowego wydrukowania zarejestrowanego obrazu. Rozmiar takiego zdjęcia nie może być mniejszy niż 9 na 13 cm przy rozdzielczości 300 dpi.

Rejestracja przebiegu zdarzeń na imprezie masowej musi być prowadzona w takich miejscach, jak: płyta boiska, sektory dla uczestników imprezy masowej, kasy biletowe czy bramy i furtki.

Ważne!

Z częstotliwością dwunastu klatek na sekundę powinny być rejestrowane obrazy z imprez masowych. Takie parametry określiło MSWiA w rozporządzeniu do ustawy o imprezach masowych