Do uzyskania pozwolenia na budowę domu na działce rolnej należy zmienić przeznaczenie gruntu. W przypadku gleb o lepszej jakości konieczne jest następnie uzyskanie decyzji o wyłączeniu terenu z produkcji rolnej.

Czy można budować przed uchwaleniem planu

Kupiłem działkę rolną, która nie jest objęta planem zagospodarowania przestrzennego. Czy w związku z tym mam szansę na wybudowanie domu na tej działce, zanim gmina uchwali taki plan?

Czy pozwolenie na budowę dostaje się od razu

Zamierzam kupić działkę rolną położoną na wsi. Grunt jest położony przy drodze publicznej i biegną przez niego sieci wodno-kanalizacyjna i energetyczna. Czy w związku z tym będę mógł od razu ubiegać się o pozwolenie na budowę domu jednorodzinnego?

Czy o odrolnieniu zawsze decyduje wójt

Złożyłem wniosek o odrolnienie gruntu do urzędu gminy. Tam powiedziano mi, że w związku z tym, że działka ma 71 arów, zgodę na jej przekwalifikowanie musi wydać minister rolnictwa. Czy nie jest tak, że o odrolnieniu działki decyduje zawsze gmina, a urzędnicy działają jedynie na zwłokę?

Czy trzeba wyłączyć działkę z produkcji

Jestem właścicielem 9-arowej działki rolnej, której gleby zostały zakwalifikowane jakościowo do trzeciej klasy. Otrzymałem już zgodę na jej odrolnienie. Czy muszę dodatkowo wystąpić o wyłączenie tej działki z produkcji rolnej?

Czy należy wystąpić o odrolnienie

Na swojej działce położonej na terenie miasta chciałam wybudować dom. Dowiedziałam się, że działka została już ujęta w planie zagospodarowania jako działka przeznaczona na cele budowlane. Czy muszę się więc zwrócić o jej odrolnienie?
To jest tylko część artykułu. W pełnej wersji poznasz odpowiedzi na powyższe pytania. Zobacz cały artykuł w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej: Jak wybudować jednorodzinny dom na działce rolnej