Poza pamiątkami z wakacji często decydujemy się przywieźć ze sobą zagraniczne przysmaki. Chcemy podarować je bliskim lub zachować dla siebie. Problem w tym, że przewożąc żywność przez granicę Unii Europejskiej, możemy mieć pewne kłopoty.

Sylwia Stelmachowska z Ministerstwa Finansów wyjaśnia nam, że zakazane jest wwożenie na terytorium Unii Europejskiej produktów zawierających: mięso i produkty mięsne, mleko i produkty mleczarskie. Zakaz ten nie dotyczy m.in. mleka w proszku dla niemowląt, pokarmu dla niemowląt czy specjalnych środków spożywczych wymaganych ze względów medycznych.

– Podróżni przywożący ze sobą produkty mięsne i mleczarskie zobowiązani są do umieszczenia ich w specjalnych pojemnikach znajdujących się na przejściach granicznych – podpowiada Sylwia Stelmachowska.

Z kolei żywność pochodzenia niezwierzęcego jest zwolniona z obowiązku przeprowadzenia granicznej kontroli sanitarnej, gdy jest przywożona w ilościach wskazujących na niehandlowy charakter przywozu.

A co z owocami i warzywami? Sylwia Stelmachowska odpowiada, że kontroli fitosanitarnej nie podlegają: świeże owoce – do 5 kg, świeże warzywa (z wyłączeniem bulw ziemniaków) – do 5 kg.

em