Rodzina będzie mogła rozsypać prochy zmarłego

26.05.2010, 03:00; Aktualizacja: 26.05.2010, 11:13

Ekshumacja niezależnie od pory roku oraz ułatwienia w sprowadzeniu ciała z zagranicy, a nawet rozsypanie prochów zmarłego – to kilka zmian, które zamierza wprowadzić Ministerstwo Zdrowia.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (16)

  • n(2010-05-26 08:53) Zgłoś naruszenie 00

    Jakikolwiek rzady istnialy, beda dalej istnialy nastepne rzady. Obecna koalicja jest naprawde niezla - ma duzo osiagniec i nie wiem czemu tego ludzie nie zauwazaja tylko sadza inaczej.

    Odpowiedz
  • n(2010-05-26 08:55) Zgłoś naruszenie 00

    To ze PnaJjanusz Korwinn Mikke w taki a nie iny sposob sie wypowiada to sprawa Pana Janusza.

    Odpowiedz
  • Ted(2010-05-26 11:15) Zgłoś naruszenie 00

    Najwyższy czas wprowadzić te zmiany.Rodzina powinna decydować.jeśli zmarly za życia się na temat formy swojego pochówku nie wypowiedzial,czy zwloki skremowac i co zrobić z prochami. Zakladom pogrzebowym nic do tego!!!

    Odpowiedz
  • inz Zbigniew Burnatowski, (80) RFN(2010-05-26 12:58) Zgłoś naruszenie 00

    To, ze nijaki "n" widzi swiat inaczej i uwaza, ze duza czesc spoleczentwa nie widzi dobrych osiagniec obecnej koalicji, to na to poradzic moze mu tylko okulista, ktory zbadal by jego wzrok. Bo rowniez wcale nie mala czesc Polakow majac dobry wzrok, tego nie widzi i nie zamierza potwierdzac pogladow pana "n".

    Odpowiedz
  • Można prochy dodać do kapuśniaku(2010-05-26 13:30) Zgłoś naruszenie 00

    Tylko czy nie podpadnie to pod kanibalizm ?

    Odpowiedz
  • div@poczta.onet.pl(2010-05-26 11:13) Zgłoś naruszenie 00

    Jeśli zmiany wejdą w życie będzie to dobrym krokiem w stronę normalności.
    Szkoda tylko, że nic się nie robi z ustawą o zawodzie rehabilitanta:/

    Odpowiedz
  • ur1952(2010-05-26 14:49) Zgłoś naruszenie 00

    Najwyższy czas uregulować sprawy około pochówkowe,to rodzina a nie ksiądz będzie decydować co zrobić ze zwłokami. Po drugie, ze względów sanitarnych (powodzie) wprowadzić obowiązkowe skremowanie zmarłych.

    Odpowiedz
  • zaiteresowana(2010-05-26 15:32) Zgłoś naruszenie 00

    skonczylam 60 lat choruje,jedyna corka za granica ,chce byc skremowana,a prochy roz rzucone,bym dla nikogo nie stanowila problemu,czy prawo mi na to pozwala i niczego nie trzeba "zalatwiac"

    Odpowiedz
  • ur1952(2010-05-26 17:54) Zgłoś naruszenie 00

    Oprotestują to nie zakłady pogrzebowe tylko polskie duchowieństwo,które uważa że człowiek jest ich własnością.

    Odpowiedz
  • Sabina Sarbinowicz(2010-05-26 17:23) Zgłoś naruszenie 00

    oczywiscie , kazdemu mozna robić z siebie totalnego przygłupa i idiotę , w Polsce jest wolność ( niby ) religijna,pogladów , wiary ! Pan Korwin nie jest ubezwłasnowolniony i moze pleść co mu ślina na jezyk przyniesie i korzysta z tego przywileju ,a ze ma takie poparcie jakie ma to zawdzięcza właśnie swoim pogladom !

    Odpowiedz
  • shr(2010-06-01 08:20) Zgłoś naruszenie 00

    "a nawet rozsypanie prochów zmarłego" A co to za problem? Odbieram urnę z prochami zmarłego i rozsypuję tam, gdzie chciał zmarły. A do środka popiół z grilla i z tym idę na cmentarz... niech Państwo zajmie się realnymi problemami, a nie włażeniem ludziom do trumien i urn.

    Odpowiedz
  • Grabarz z Sosnowca(2010-05-29 20:40) Zgłoś naruszenie 00

    Właściwie to cmentarze są reliktem przeszłości i należałoby je sukcesywnie likwidować. Nie mam żadnego sentymentu do tych miejsc, nie rozumiem również prób fetyszyzowania tych przybytków i nadawanie im miana szczególnie ważnych utrwalaczy tradycji. Zresztą tradycje wcale nie muszą być pozytywnymi nośnikami kultury społeczeństw. A wybuchające wokół ciał (skór) zmarłych coraz to nowe afery winny być dobitna przesłanką ku kresowi tradycji pochówkowych.

    Odpowiedz
  • Baju baju(2010-05-29 23:32) Zgłoś naruszenie 00

    zaś postępowi zmierzają w stronę Zielonego Solwentu.Domniemana zgoda na ćwiartowanie zwłok pierwszym krokiem była.Szanowna Pani rozumiem,że można nie mieć kasy na własny pogrzeb-Norwid na przykład-ale proszę nie ściemniać. W momencie ostatecznego pożegnania z tym światem nikt już pani nie skrzywdzi,więc odrobina szczerości przed samym(ą) sobą należy się jak psu kość.Ratownik, drogi Panie, dał przeciwbólowe osobie z przetoką żołądka i spłynął w dal ,więc po co w ogóle te świadectwa zgonu.Jak anarchia to anarchia.

    Odpowiedz
  • Wrzos(2010-05-30 11:52) Zgłoś naruszenie 00

    Brawo Pani Ewo. Imie mojej Mamy. Czekam a mam juz 60 lat i mam nadzieje, ze moje prochy zostana rozsypane gdzie bede chciala a pamiec o mnie zostanie w umyslach i sercach tych, ktorzy beda tego chcieli.

    Odpowiedz
  • nieChcęWdychaćKarmićSięProchami(2010-06-01 20:01) Zgłoś naruszenie 00

    ...kremacja - powinna być obowiązkowa - z uwagi na to, że jest to bezpieczne w kontekście sanitarno-epidemiologicznym, jak i na malą powierzchnię naszego kraju. Natomiast rozsypywanie prochów jest totalną porażką, nieporozumieniem czy jakby tego nie nazwać - prochy winny być, OBOWIĄZKOWO, CHOWANE NA CMENTARZU - w miejscu do godnego pochówku przeznaczonym...

    Odpowiedz
  • R,K,(2010-06-02 15:16) Zgłoś naruszenie 00

    Większym zagrożeniem są psie kupy ale nikt sie tym nie zajmuje.

    Odpowiedz