Właściciele nielegalnie wybudowanych domów na działkach nieobjętych miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego będą mieli możliwość ich zalegalizowania.
Właściciele nielegalnie wybudowanych domów na działkach nieobjętych miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego będą mieli możliwość ich zalegalizowania.
Inwestorzy, którzy niezgodnie z prawem wybudowali budynki, łatwiej będą mogli je zalegalizować. Właściciel samowoli położonej na terenie, który nie jest objęty miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, będzie musiał przedstawić inspektorowi nadzoru budowlanego decyzję o warunkach zabudowy. Data jej wydania nie będzie już ważna. Wystarczy, że właściciel samowoli będzie posiadał taką decyzję w chwili złożenia wniosku o legalizację samowoli, nawet po zakończeniu budowy. Takie rozwiązanie zawiera senacki projekt nowelizacji prawa budowlanego, którego pierwsze czytanie odbyło się wczoraj w sejmowej Komisji Infrastruktury.
Dla właścicieli samowoli położonych na obszarach nieobjętych miejscowymi planami ustawa wprowadzi znaczne zmiany. Do tej pory legalizacja budynku w ich przypadku była praktycznie niemożliwa. Wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast nie chcieli wydawać warunków zabudowy dla obiektów, które choćby w części już istniały. Brak tego dokumentu uniemożliwiał z kolei powiatowym inspektorom nadzoru budowlanego dokonanie legalizacji.
Wejście w życie nowych przepisów nie oznacza, że inwestor będzie zwolniony z pozostałych obowiązków dotyczących legalizacji. Nadal więc powiatowy inspektor nadzoru budowlanego będzie mógł zalegalizować samowolę budowlaną jedynie wówczas, gdy będzie ona zgodna z przepisami planistycznymi oraz techniczno-budowlanymi. Inwestorzy będą też musieli zapłacić opłatę legalizacyjną. Wynosi ona aż 50 tys. zł.
Zmiany ułatwiające legalizację samowoli budowlanych na terenach nieobjętych miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego są konsekwencją wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 21 września 2009 r. (sygn. akt P 46/08). Trybunał stwierdził w nim, że nie można różnicować sprawców samowoli budowlanej, odnosząc się do czynnika od nich niezależnego, jakim jest obowiązywanie dla danego obszaru planu zagospodarowania przestrzennego.
Nowe przepisy mają wejść w życie 30 dni od ich ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Reklama
Reklama