Czy potrzebna jest dziś edukacja prawnicza w szkołach?

PIOTR BOBER

radca prawny, wiceprezes Krajowej Rady Radców Prawnych

Z przeprowadzonych przez nas badań wynika, że 86 proc. Polaków nie korzysta z usług prawnika. Pokazuje to, że ludzie nie mają uświadomionej potrzeby korzystania z usług prawników, bowiem nie mają wiedzy na temat tego, jak prawo funkcjonuje. Konieczne jest więc rozpropagowanie wiedzy na temat tych dziedzin prawa, z którymi zwykły człowiek może się spotkać w swoim życiu, jak np. prawo cywilne, prawo rodzinne czy prawo spadkowe. Trzeba pokazać ludziom, jaka możliwość tkwi w samym prawie, jeżeli korzysta się z niego w sposób właściwy.

ANNA MARIA WESOŁOWSKA

sędzia

Bez wątpienia potrzebna jest edukacja prawnicza już w szkołach podstawowych. Statystyki policyjne pokazują, że w szkołach podstawowych jest dużo wyższy wskaźnik przestępczości niż w szkołach średnich. Już dziś dyrektor szkoły we własnym zakresie ma możliwość wprowadzać edukację prawną w ramach godzin wychowawczych. Nauczycielom brakuje jednak prawników, którzy pomogliby im w przedstawianiu treści przepisów.

ŁUKASZ BOJARSKI

Helsińska Fundacja Praw Człowieka

Dziś ludzie oddają samochód do naprawy u mechanika i chodzą do prywatnych gabinetów stomatologicznych, ale nie korzystają z usług prawnych. Obywatele nie wiedzą, kiedy i jak z tych usług korzystać, a z drugiej strony oferta prawników nie jest przejrzysta. Jest więc oczywiste, że edukacja prawnicza jest potrzebna. Człowiek, który nie ma podstawowej wiedzy prawnej, nie rozumie rzeczywistości, która go otacza, i nie jest w stanie poradzić sobie w różnych sytuacjach, bowiem żyjemy w dobie wszechobecności prawa.

KRYSTYNA BABIAK

dziekan Okręgowej Izby Radców Prawnych w Poznaniu

Prawo to nie jest jakaś abstrakcja, lecz podstawa naszego życia społecznego. Domaganie się rozpowszechniania znajomości prawa nie jest fanaberią, ale działaniem w dobrze pojętym interesie społecznym. W tym miejscu rodzi się pytanie – jak to robić? Bardzo łatwo – prawa trzeba po prostu uczyć!