31 marca wchodzi w życie rozdział funkcji ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego. Seremet rozpocznie urzędowanie w środę i będzie pełnił funkcję przez jedną, sześcioletnią kadencję. Nominat ma też niezwłocznie przedstawić prezydentowi do nominacji swych zastępców, co wymaga jeszcze kontrasygnaty premiera.

Regulamin rozstrzyga, ilu zastępców będzie miał prokurator generalny, co - według mediów - było tematem rozmów prezydenta Lecha Kaczyńskiego z kandydatami na prokuratora generalnego i z ministrem sprawiedliwości Krzysztofem Kwiatkowskim.

Według regulaminu zastępców będzie łącznie sześciu: czterech wskazanych przez prokuratora generalnego, urzędujących w samej prokuraturze oraz dwóch mających tę samą rangę, a kierujących: Naczelną Prokuraturą Wojskową oraz Główną Komisją Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu (pion śledczy IPN).

Nazwiska zastępców prokuratora generalnego nie zostały dotąd podane do publicznej wiadomości

Pierwotna - przygotowana w resorcie i skierowana do uzgodnień - wersja Regulaminu przewidywała, że zastępców prokuratora generalnego będzie łącznie pięciu: trzech wiceprokuratorów oraz szefowie NPW i pionu śledczego IPN.

Jak dowiedziała się w piątek PAP, liczący 169 stron regulamin ma zostać opublikowany w Dzienniku Urzędowym ma początku przyszłego tygodnia.

Nazwiska zastępców prokuratora generalnego nie zostały dotąd podane do publicznej wiadomości, ale wiadomo, że Seremet rozmawiał o nich z prezydentem Kaczyńskim - na początku marca informowało o tym PAP źródło związane z kancelarią prezydenta. Wśród kandydatów na zastępców wymienia się krakowskich prokuratorów Marka Jamrogowicza i Artura Wronę, którzy towarzyszyli Seremetowi, gdy odbierał od prezydenta nominację.

Sam Seremet wielokrotnie zapowiadał, że nazwiska ujawni 31 marca, gdy formalnie zwróci się do prezydenta o powołanie zastępców

Sam Seremet wielokrotnie zapowiadał, że nazwiska ujawni 31 marca, gdy formalnie zwróci się do prezydenta o powołanie zastępców. Również tego dnia okaże się ilu prokuratorów będzie liczyć nowa Prokuratura Generalna. Także 31 marca nominacje mają być zaopiniowane przez Radę Prokuratorów.

W zeszłym tygodniu Seremet już wystąpił do Kwiatkowskiego z wnioskiem o rozpoczęcie prac nad zmianą konstytucji i wpisaniem do niej zasady niezależności prokuratury. Już wcześniej Kwiatkowski zapewniał, że o poparcie takiej zmiany zwróci się do parlamentarzystów PO.

Od kilku tygodni Seremet rozmawia z prokuratorami, którzy - jak spekulują media - znaleźliby zatrudnienie w nowej prokuratorskiej centrali. Według prokuratorów, z którymi rozmawiał dziennikarz PAP, wszystkim Seremet zadaje ten sam zestaw ogólnych pytań o wizję prokuratury oraz ich dokonania, sukcesy i porażki. Spotkania nie kończą się propozycjami kadrowymi, zaś Seremet - jak ujął to jeden z uczestników takich rozmów - pozostaje "nieodgadniony" co do zamiarów wobec tych osób.