Właściciele, którzy chcą odzyskać zapłaconą rentę planistyczną, najpóźniej dziś muszą złożyć skargę o wznowienie postępowania.
Właściciele nieruchomości, którzy chcą odzyskać od gmin zapłacony podatek od wzrostu wartości nieruchomości, tzw. rentę planistyczną, najpóźniej dziś muszą złożyć skargę w tej sprawie. Właśnie mija miesiąc od wejścia w życie wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 9 lutego 2010 r., który umożliwił właścicielom odzyskiwanie uiszczonych opłat, a zgodnie z procedurą administracyjną skarga o wznowienie postępowania powinna być złożona w tym właśnie terminie.
– Zgodnie z art. 145a kodeksu postępowania administracyjnego każdy może żądać wznowienia postępowania, w przypadku gdy Trybunał orzekł o niezgodności aktu normatywnego z konstytucją, na podstawie którego została wydana decyzja – mówi Ewelina Stobiecka, radca prawny i partner zarządzający Kancelarią Prawną enwc.
– Na złożenie skarg właściciele mają miesiąc od dnia wejścia w życie orzeczenia Trybunału – dodaje.
Skarga powinna zawierać informacje o osobie, od której pochodzi, oraz zwięźle opisywać żądanie, najlepiej z podaniem informacji o zaskarżanej decyzji i postępowaniu. Powinna ona zostać złożona do organu, który wydał decyzję administracyjną w I instancji. W przypadku naliczenia renty planistycznej jest to wójt, burmistrz lub prezydent miasta.
Nie wszyscy właściciele mogą jednak wystąpić o zwrot uiszczonego podatku. Prawo takie przysługuje jedynie w przypadku, gdy gmina z opóźnieniem uchwaliła nowy plan zagospodarowania przestrzennego, po utracie mocy obowiązującej planu sprzed 1995 roku. Dodatkowym warunkiem jest to, by nowy plan nie zmieniał faktycznego przeznaczenia nieruchomości. Trybunał Konstytucyjny zdecydował, że tylko w takich przypadkach gmina nie miała prawa do naliczenia renty planistycznej.