Osoby nadające klauzule tajności dokumentom same zadecydują o tym, jak chronić informacje. Zniknie obszerna lista z wykazem wszystkich informacji uznawanych za ściśle tajne lub tajne.
Nie będzie już podziału informacji niejawnych na tajemnicą państwową i służbową. Takie dokumenty zostaną oznaczone jako: ściśle tajne, tajne, poufne i zastrzeżone – przewiduje projekt nowelizacji ustawy o ochronie informacji niejawnych, którego pierwsze czytanie odbędzie się na rozpoczynającym się dzisiaj trzydniowym posiedzeniu Sejmu.
Zgodnie z projektem nowej ustawy w przypadku nadawania klauzuli ściśle tajne lub tajne nie będzie już obowiązywał rozbudowany wykaz z informacjami, które są szczególnie chronione. Osoby nadające odpowiednie klauzule tajności dokumentom będą kierowały się definicjami poszczególnych danych.
– Katalog informacji tajnych i ściśle tajnych jest co prawda wygodny do stosowania, ale jest zarazem obszerny. W praktyce okazuje się on także mało znany przez osoby sporządzające dokumenty. Konsekwencją tego jest nadmiar informacji ściśle tajnych i tajnych – uważa prof. Stanisław Hoc z Uniwersytetu Opolskiego, który jest ekspertem sejmowej Komisji do Spraw Służb Specjalnych. Dodaje, że obecny projekt został mocno poprawiony w stosunku do jego pierwotnej wersji.
– Definicje poszczególnych klauzul zostały na tyle doprecyzowane, że osoby decydujące o tym, jakie nadać klauzule poszczególnym dokumentom, nie powinny mieć z tym problemu – zaznacza prof. Hoc. Takie ryzyko istniało w pierwotnej wersji projektu, gdyż definicje były mało precyzyjne.



Zgodnie z projektem nowej ustawy za informacje ściśle tajne zostaną uznane m.in. te, których ujawnienie zagrozi sojuszom lub pozycji międzynarodowej Rzeczypospolitej Polskiej czy osłabi gotowość obronną kraju. Ponadto ściśle tajne będą informacje, których ujawnienie mogłoby zagrozić życiu lub zdrowiu żołnierzy, funkcjonariuszy lub pracowników, którzy wykonują czynności operacyjno-rozpoznawcze. Również dane zagrażające świadkom koronnym i ich najbliższym otrzymają najwyższą klauzulę tajności. Klauzulę poufne otrzymają informacje, które mogłyby utrudnić prowadzenie bieżącej polityki zagranicznej. Z kolei informacjami zastrzeżonymi będą te dane, którym nie nadano wyższych klauzul.
W przypadku zastosowania niewłaściwej klauzuli do dokumentu odbiorca materiału będzie mógł się zwrócić do osoby decydującej o wadze informacji o zmianę poziomu ochrony danych. W przypadku gdy wniosek o zmianę klauzuli będzie dotyczył dokumentów wytworzonych przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Służbę Kontrwywiadu Wojskowego, o zmianę klauzuli należy wystąpić do prezesa Rady Ministrów.
Zgodnie z projektem osobom, które otrzymają decyzję odmowną o wydaniu poświadczenia bezpieczeństwa, będzie przysługiwało odwołanie do szefa ABW lub SKW. W przypadku negatywnej decyzji tych służb pozostanie jeszcze możliwość odwołania się od decyzji do sądu administracyjnego w ciągu 30 dni od otrzymania doręczenia.