Dziecko konkubentów ma takie same prawa jak posiadające rodziców, którzy zawarli związek małżeński. Dziedziczy po swoich biologicznych rodzicach, ma prawo do renty rodzinnej i może domagać się od nich alimentów.

Coraz więcej dzieci rodzi się w związkach pozamałżeńskich. Przysługują im takie same uprawnienia jak dzieciom, których biologiczni rodzice zawarli związek małżeński. Ich sytuacja majątkowa i prawa do dóbr wypracowanych wspólnie przez biologicznych rodziców są znacznie korzystniejsze niż konkubiny i konkubenta. Mają również prawo do alimentów, a w razie śmierci rodzica do renty rodzinnej.

Z roszczeniem o alimenty może wystąpić konkubina w imieniu małoletniego wspólnego z konkubentem dziecka, a po dojściu do pełnoletniości takich roszczeń dziecko może dochodzić samo. Orzekając o wysokości alimentów w stosunku do dziecka pozamałżeńskiego sąd rodzinny opiera się na identycznych zasadach jak wówczas gdy przyznaje je dziecku urodzonemu w małżeństwie.

Gdy biologiczny rodzic zmarł nie pozostawiając testamentu dziecko dziedziczy razem z jego rodziną, na przykład innymi dziećmi, a nawet z żoną jeśli konkubent pozostawał w związku małżeńskim z inną kobietą i mimo faktycznego pożycia z konkubiną nie uregulował swoich spraw rodzinnych. Natomiast w razie braku testamentu konkubina nie jest ustawowym spadkobiercą. Konkubent może powołać ją do dziedziczenia tylko w testamencie.



W razie śmierci biologicznego rodzica pełnoletnie dziecko może samo złożyć w sądzie spadku wniosek o stwierdzenie nabycia spadku po zmarłym. Sądem spadku jest sąd rejonowy właściwy dla ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy, a jeżeli tego miejsca nie dałoby się ustalić to dla miejsca w którym znajduje się majątek spadkowy lub jego część.

Jeżeli dziecko nie jest pełnoletnie, to w jego imieniu może wystąpić matka. We wniosku należy wskazać osobę konkubenta, po którym ma być stwierdzony spadek oraz pozostałych spadkobierców. Będą oni występowali w sprawie jako uczestnicy postępowania.

Dziecko konkubenta nie ma obowiązku wyszczególniać wszystkich pozostałych spadkobierców ustawowych i podawać ich adresów, bo faktycznie najczęściej nie utrzymuje z nimi kontaktów, a nawet może dokładnie nie wiedzieć o ich istnieniu. Powinno jednak poinformować wówczas sąd, że nie wyklucza istnienia innych spadkobierców. Będą oni wówczas poszukiwani w drodze ogłoszeń sądowych zamieszczanych między innymi w poczytnych dziennikach ogólnopolskich. Gdyby zaś konkubent sporządził testament i pominął w nim dziecko pozamałżeńskie, to przysługiwać mu będzie roszczenie o zachowek od spadkobierców powołanych do dziedziczenia. konkubent nie może skutecznie wydziedziczyć i pozbawić prawa do zachowku dziecka tylko dlatego, że urodziło się ono w związku z konkubiną. Z tytułu zachowku pominięte w testamencie dziecko otrzyma wartość połowy albo dwóch trzecich udziału spadkowego, jaki przysługiwałby mu z mocy ustawy. Większy udział (czyli dwie trzecie) przysługuje dziecku niepełnosprawnemu, bądź małoletniemu.

Prawo do zachowku ma również wówczas gdy konkubent przed śmiercią postanowi porozdzielać swój majątek z pokrzywdzeniem dziecka pochodzącego z konkubinatu i porobi darowizny na rzecz innych osób. W pewnych przypadkach będzie mogło wtedy wystąpić z roszczeniem o zachowek do obdarowanych.