Prawie 59 tys. spraw wpłynęło do tzw. e-sądu w Lublinie, który drogą elektroniczną rozpatruje najprostsze sprawy w trybie upominawczym. W czasie niespełna miesiąca funkcjonowania sądu wydano blisko 15 tys. nakazów zapłaty.

"Jeśli takie tempo napływu tych spraw się utrzyma to można szacować, że w ciągu roku będzie ich blisko 700 tysięcy, czyli znacznie więcej niż pierwotnie przewidywano" - powiedział w czwartek rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Lublinie Artur Ozimek.

Jak podał Ozimek, od 4 stycznia do 1 lutego do e-sądu wpłynęło 58 tys. 867 spraw, wydano 14 tys. 945 nakazów zapłaty. "Średnio dziennie jest wydawanych 1600-1800 takich nakazów" - dodał rzecznik.

Do poniedziałku wpłynął jeden sprzeciw od wydanego nakazu, co oznacza, że sprawa będzie rozpatrywana w trybie tradycyjnym.

Najwięcej pozwów złożyły firmy windykacyjne

Najwięcej pozwów złożyły firmy windykacyjne. Przedmiotem tych pozwów są przede wszystkim niezapłacone faktury za usługi telekomunikacyjne. Łączna suma kwot, których się domagają, to ponad 100 mln zł. "Średnia kwota sporu to ponad 1,7 tys. zł" - dodał rzecznik.

Ozimek powiedział, że do 1 lutego 1115 osób (głównie tzw. powodowie masowi, czyli przedstawiciele firm windykacyjnych) aktywowało konta, co oznacza, że mogą wnosić pozwy. Ponad tysiąc kolejnych osób (m.in. pełnomocnicy zawodowi - adwokaci, radcy prawni) złożyło wnioski o założenie konta.

Tzw. e-sąd jest formalnie XVI Wydziałem Cywilnym Sądu Rejonowego w Lublinie. Rozpatruje najprostsze pozwy z całej Polski - o zapłatę w tzw. trybie upominawczym. Postępowanie takie dotyczy głównie osób zalegających z opłatami np. za prąd czy telefon. Wszystko odbywa się w drodze elektronicznej - od złożenia pozwu, po wydanie nakazu zapłaty i nadanie klauzuli natychmiastowej wykonalności.

Osoba wnosząca pozew musi się zalogować na stronie internetowej www.e-sad.gov.pl (odpowiedni link jest też na stronie lubelskiego sądu) i uiścić przekazem elektronicznym opłatę sądową. Składanie pozwu polega na wypełnianiu odpowiednich rubryk.

W pierwszym roku działalności e-sąd ma rozpatrzyć ok. 400 tys. takich spraw

Według szacunków Ministerstwa Sprawiedliwości, w pierwszym roku działalności e-sąd ma rozpatrzyć ok. 400 tys. takich spraw. W Polsce rocznie jest ich ok. miliona.

W e-sądzie zatrudniono jednego sędziego jako przewodniczącego, 11 referendarzy, 20 pracowników pomocniczych oraz trzech informatyków.

Polska jest czwartym krajem w Europie - po Niemczech, Wielkiej Brytanii i Czechach - który wprowadził tego rodzaju elektroniczny system. Zmiany te mają odciążyć sądy od rozpatrywania spraw, które nie wymagają przeprowadzania postępowania dowodowego. Ponadto elektroniczne postępowanie upominawcze jest krótsze, wygodniejsze i tańsze od tradycyjnego.