Jak poinformowała w czwartek rzeczniczka ministra sprawiedliwości Joanna Dębek w e-sądzie będzie 10 etatów więcej. Od 1 sierpnia rozpocznie się delegowanie tam około 40 referendarzy sądowych, pracowników Ośrodków Migracji Ksiąg Wieczystych, którzy w e-sądzie będą pracować w wymiarze 1/4 etatu, pozostając jednocześnie w swoich dotychczasowych miejscach zatrudnienia. Pracę w e-sądzie będą wykonywać zdalnie, dzięki dostępowi do systemu elektronicznego.

Budżet Sądu Rejonowego w Lublinie, którego jednym z wydziałów jest e-sąd, został zwiększony o 1,9 mln zł przeznaczonych na potrzeby postępowania elektronicznego - poinformowała w komunikacie Dębek.

Obecnie w e-sądzie jest zatrudnionych dwóch sędziów, 21 referendarzy oraz 31 pracowników sekretariatu. Od jego utworzenia w styczniu tego roku do 20 lipca wpłynęło doń prawie 215 tys. spraw, z których załatwiono prawie 182 tys., z tego niemal 175 tys. przez wydanie nakazu zapłaty. Klauzulami wykonalności opatrzono ponad 93 tys. nakazów zapłaty - informuje ministerstwo sprawiedliwości.

Wzrasta liczba wpływających spraw

Rzecznik Sądu Okręgowego w Lublinie Artur Ozimek powiedział, że nowi pracownicy będą w e-sądzie bardzo potrzebni, ponieważ szybko wzrasta liczba wpływających spraw. "Do końca maja wpłynęło niespełna 150 tys. spraw, teraz jest już ponad 200 tys., więc przyrost jest ogromny" - powiedział Ozimek.

"Sytuacja szybko się zmienia, bo zdarza się, że firmy windykacyjne przysyłają jednorazowo, w pakiecie, nawet kilkadziesiąt tysięcy spraw. Dobrze, że ministerstwo reaguje na potrzeby e-sądu, to pozwoli utrzymać dobre tempo jego pracy" - dodał Ozimek.