Odziedziczony spadek może zostać podzielony na podstawie umowy między wszystkimi spadkobiercami albo na mocy orzeczenia sądu wydanego na wniosek spadkobiercy, nabywcy udziału spadkowego lub wierzyciela spadkobiercy.

Czy można podzielić nabyty udział spadkowy

Kupiłem udział spadkowy. Chciałbym wydzielić swoją część, ale spadkobiercy nie chcą przeprowadzić podziału masy spadkowej. Czy z wnioskiem o podział może do sądu wystąpić nabywca udziału, który nie dziedziczył po zmarłym?
TAK
Nabywca udziału spadkowego ma prawo wystąpić do sądu z wnioskiem o dział spadku. Przysługują mu więc takie same uprawnienia jak pozostałym spadkobiercom oraz wierzycielom spadkobierców. Może wziąć udział w postępowaniu działowym, ponieważ jest osobą zainteresowaną w rozumieniu art. 510 k.p.c. Wynik postępowania dotyczy bowiem jego praw.
Natomiast takiego prawa o wystąpienie do sądu z wnioskiem nie ma nabywca udziału w konkretnym przedmiocie należącym do spadku.
Nabywca udziału spadkowego nie może żądać zniesienia współwłasności tylko tego przedmiotu, w którym nabył udział.
Sądowy dział spadku powinien obejmować cały spadek, ale z ważnych powodów może zostać ograniczony tylko do części spadku.
Postępowanie o dział toczy się przed sądem spadku w trybie nieprocesowym. Spór o podział majątku spadkowego spadkobiercy mogą też poddać rozstrzygnięciu przez sąd polubowny bądź zawrzeć umowę w formie ugody sądowej w postępowaniu o dział spadku.
To jest tylko część artykułu, zobacz pełną treść w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej: Jak spadkobiercy mogą skutecznie i zgodnie z prawem dokonać podziału majątku spadkowego.
W pełnej wersji artykułu znajdziesz odpowiedzi na pytania:
- Czy są ograniczenia w podziale majątku
- Czy prawo do podziału spadku się przedawnia
- Czy dzieląc spadek, należy uwzględnić darowizny
- Czy spadkobiercy mogą sami podzielić spadek
- Czy istnieje procedura zaliczeń darowizn