Radca prawny przygotuje akt oskarżenia

autor: Łukasz Sobiech23.10.2009, 03:00; Aktualizacja: 23.10.2009, 10:12

Adwokaci stracą monopol na sprawy karne. Nie tylko oni, ale również radcowie prawni będą pełnomocnikami stron w sprawach karnych.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (47)

  • wk_ony(2009-10-23 04:57) Zgłoś naruszenie 00

    Jak to tak? Bez aplikacji? Bez egzaminów? Bez patrona? To jedni mogą bez sprawdzania kompetencji i kwalifikacji dostać uprawnienia od państwa, a innym się wmawia, jak niezwykle ważne są te aplikacyjne bzdury.
    To ma być równość i państwo prawa?
    To jakiś stuletni leśny dziadunio dostaje uprawnienia - nie po raz pierwszy zresztą - ot tak, a prawnicy z praktyką nie mogą reprezentować w sądzie nikogo, nawet w dziedzinach w których pracują.
    Odnoszę wrażenie, że dla korporacji nie obowiązują prawa ekonomii (patrz wypowiedź pani prezes od adwokatury), a nawet logika.

    Odpowiedz
  • kdnv(2009-10-23 07:50) Zgłoś naruszenie 00

    Akty oskarżenia pokrzywdzonych należy zlikwidować, a nie poszerzać możliwości ich składania. One służą tylko pieniaczom, którzy składają je przeciwko nielubianym sąsiadom, urzędnikom, policjantom itp i mają do tego bardzo łatwą drogę. Prawdziwi pokrzywdzeni, którym prokuratura niesłusznie umorzyła sprawę, nawet jak napiszą taki akt oskarżenia to i tak są zostawieni sami sobie, bo wówczas w sprawie praktycznie nie ma dowodów. Ta instytucja w obecnym kształcie kompletnie nie ma sensu.

    Odpowiedz
  • jak to możliwe(2009-10-23 08:37) Zgłoś naruszenie 00

    Jak to możliwe, że radcowie prawni bez egzaminów i praktyki w prawie karnym dostają takie uprawnienia. Większość z nich prawo karne miała na studiach wiele wiele wiele lat temu, a tutaj uprawnienia dostają. Natomiast absolwenci, którzy prawo karne mieli w takim samym zakresie, ale na świeżo (no i nie prawo PRL-u) nie mogą dostać takich samych uprawnień.
    Panie Tusk i co Pan na to?

    Odpowiedz
  • dexo(2009-10-23 09:20) Zgłoś naruszenie 00

    no to się zacznie pisarstwo...komuszki trzymają się mocno

    Odpowiedz
  • antybrednie(2009-10-23 09:23) Zgłoś naruszenie 00

    Zarówno egzamin na aplikację radcowską jak i egzamin zawodowy obejmują swoim zakresem prawo karne więc przestańcie pieprzyć głupoty niedouczeni doradcy.

    Odpowiedz
  • aplikant(2009-10-23 09:36) Zgłoś naruszenie 00

    Stu letni Radca nie zdawał egzaminu na aplikację, a tym bardziej na egzaminie koncowym nie miał prawa karnego. Sam musisz pogłębić swoją wiedzę. Nie zagłębiając się czy mają być doradcy czy nie to rozszerzanie uprawnień radców, a jednocześnie mówienie, że absolwent prawa bez aplikacji nie ma prawa reprezentować klienta bo nie ma stosownego doświadczenia, jest sporą nie konsekwencją.

    Odpowiedz
  • i doświadczenia(2009-10-23 10:09) Zgłoś naruszenie 00

    Mam nadzieję,że będzie dotyczyć to tylko tych ,którzy weszli na aplikacje w momencie tej nowelizacji..

    Reszcie brak kompetencji.
    To chyba logiczne.

    Odpowiedz
  • nie ma podstaw prawnych(2009-10-23 10:11) Zgłoś naruszenie 00

    Akt oskarzenia wchodzi w sklad egzaminu radcowskiego od roku? Czy zostało to wprowadzone w r.2009 wraz z obniżeniem limitów na aplikacje...???

    Odpowiedz
  • marek(2009-10-23 10:29) Zgłoś naruszenie 00

    Jeszcze tylko obrona i farsa sie dopełni.
    Radca, który nigdy nie był w sądzie będzie obrońcą; do tego to wszystko zmierza. A gdzie interes klientów?!

    Odpowiedz
  • ?(2009-10-23 10:31) Zgłoś naruszenie 00

    A adwokat jesli chce doradzac w prawie podatkowym czy europejskim to nie musi miec doktoratu,studiow podylomowych czy byc dodatkowo doradca podatkowym?

    Przeciez radcy starszej daty nic nie musza robic...

    Odpowiedz
  • dexter(2009-10-23 10:50) Zgłoś naruszenie 00

    Akt oskarżenia nie jest jakimś mega skomplikowanym pismem - nie stwarzajmy więc iluzji, że do jego sporządzenia jest wymagana jakaś wiedza tajemna, którą jedynie adwokaci posiedli.
    Po prostu Państwu adwokatom strach przed konkurencją zagląda w oczka. Wreszcie będzie tak, że liczy się wiedza, a nie fakt przynależności do korporacji. A niedouczone cwaniaki skończą na taryfach.

    Odpowiedz
  • p(2009-10-23 11:11) Zgłoś naruszenie 00

    Do IP: 80.50.233
    "Mam nadzieję,że będzie dotyczyć to tylko tych ,którzy weszli na aplikacje w momencie tej nowelizacji"
    A skąd ta nadzieja? Bo chyba nie z KPK?

    Odpowiedz
  • By żyło się lepiej? Czy tylko kolegom(2009-10-23 11:33) Zgłoś naruszenie 00

    Jak tak można jednej grupie zawodowej fundować uprawnienia a od innych wymagać opłat. To jest właśnie całe PO

    Odpowiedz
  • do dexter(2009-10-23 11:34) Zgłoś naruszenie 00

    rozumiem, że tyczy się wypowiedź również radców i analogicznie spraw cywilnych

    Odpowiedz
  • guzik(2009-10-23 12:20) Zgłoś naruszenie 00

    W dawnych czasach, przy wejściu do sądu był piśmienny, który wszystkie sprawy petentów formuował w sposób urzędowy, ku ogólnemu zadowoleniu.

    Odpowiedz
  • HL(2009-10-23 12:20) Zgłoś naruszenie 00

    A ja stawiam dolary przeciwko kasztanom, że żadnej sodomy i gomory z tego nie będzie, a radcowie prawi będą tak samo dobrymi pełnomocnikami w sprawach karnych jak adwokaci.

    Odpowiedz
  • konstytucjonalista(2009-10-23 12:55) Zgłoś naruszenie 00

    No tak jednym się daje w prezencie uprawnienia, a drugim w tym samym czasie wmawia, że nie mogą reprezentować klientów bo nie mają praktyki. A nawet jak mają praktykę to też im nie wolno. Od jednych wymaga się egzaminów, a drugim za piękne oczy daje uprawnienia.
    Z jednej strony trąbi się o praktyce, bez której rzekomo żaden prawnik nic nie da rady, a radcowie proszę bardzo, bez praktyki w prawie karnym, bez egzaminów dostają prezencik od rządu.
    Myślę, że powinniśmy dobrze zapamiętać tą lekcję równości w państwie, podobno opartym na sprawiedliwości społęcznej. Co najlepsze to działanie ma miejsce nie po raz pierwszy.
    Oto cytaty do przemyślenia czytającym to być może posłom:
    "w poczuciu odpowiedzialności przed Bogiem lub przed własnym sumieniem,
    ustanawiamy Konstytucję Rzeczypospolitej Polskiej
    jako prawa podstawowe dla państwa
    oparte na poszanowaniu wolności i sprawiedliwości, współdziałaniu władz, dialogu społecznym oraz na zasadzie pomocniczości umacniającej uprawnienia obywateli i ich wspólnot."
    Art. 2.
    Rzeczpospolita Polska jest demokratycznym państwem prawnym, urzeczywistniającym zasady sprawiedliwości społecznej.

    Odpowiedz
  • do konstytucjonalista(2009-10-23 13:30) Zgłoś naruszenie 00

    No,cóż skarga do TK znowu murowana...
    Ale lepiej tego ująć nie można było...

    Uprawienia tak,ale pod warunkiem,że o tym decyduje choć w części korporacja adwokacka.

    I niestety nie uważam,żeby radcowie w Polsce byli dobrymi karnistami...

    Odpowiedz
  • Czesio(2009-10-23 13:34) Zgłoś naruszenie 00

    Dobre zmiany. Przyczyni sie to do profesjonalizacji uslug prawniczych na rynku.

    Odpowiedz
  • purysta(2009-10-23 13:40) Zgłoś naruszenie 00

    do aplikanta - musisz się douczyć trochę nie tylko prawa, ale i jęz. polskiego. Np. "stuletni" i "niekonsekwencja" pisze się łącznie (dla niewtajemniczonych - łącznie znaczy razem).

    Odpowiedz