Jeszcze przed kilkunastoma miesiącami wiele osób decydowało się na zakup tzw. dziury w ziemi, czyli mieszkania, którego budowa dopiero się rozpoczynała. Powodem była niższa cena takich mieszkań, boom na rynku nieruchomości oraz trudności ze znalezieniem interesującej oferty (mieszkania były sprzedawane bardzo szybko po ich wystawieniu do sprzedaży). Po załamaniu się rynku nieruchomości wiele osób chciałoby zrezygnować z podpisanej z deweloperem umowy. Jedni mają problem z uzyskaniem kredytu hipotecznego, inni liczą, że kupią teraz mieszkanie po niższej cenie. Przyczyną chęci zrezygnowania z umowy są też wyższe koszty obsługi kredytu, z uwagi na wzrost kursu walut, głównie franka szwajcarskiego.

To, czy klient może rozwiązać umowę z deweloperem, zależy jednak od tego, jaki rodzaj umowy podpisał. Od rodzaju umowy zależy też, jakie będą skutki rozwiązania umowy, czy np. klient będzie zobowiązany do zapłacenia kary umownej. Na skuteczne rozwiązanie umowy wpływa też zachowanie obu stron umowy – nabywcy mieszkania i dewelopera.

To jest tylko część artykułu, zobacz pełną treść w e-wydaniu Gazety Prawnej: Kiedy można skutecznie odstąpić od umowy z deweloperem.
W pełnej wersji artykułu dowiesz się więcej o:

- Umowie rezerwacyjnej
- Umowie przedwstępnej
- Umowie w formie aktu notarialnego
- Przedawnieniu roszczeń
- Umowie deweloperskiej
- Zwrocie zadatku