Ze względu na wejście w życie nowych przepisów RODO zmieniliśmy sposób
logowania do produktu i sklepu internetowego, w taki sposób aby chronić dane
osobowe zgodnie z najwyższymi standardami.
Prosimy o zmianę dotychczasowego loginu na taki, który będzie adresem
e-mail.
Zapis polega na tym, że w sporządzanym testamencie spadkodawca zobowiązuje spadkobiercę testamentowego lub ustawowego do spełnienia określonego świadczenia majątkowego na rzecz oznaczonej osoby. Istnieje też możliwość sporządzenia zapisu dalszego.
Zapis może zostać ustanowiony wyłącznie w testamencie. Musi to być ważny testament, sporządzony zgodnie z przepisami. Istotne jest, by zapis był dokonany na rzecz ściśle określonej osoby. Może to być dowolna osoba fizyczna lub prawna. Jednak trzeba ją wskazać w sposób pozwalający na dokładne określenie, kto to jest. Poza tym ważne jest, by ta osoba miała zdolność dziedziczenia.
Jeżeli zapis lub zapisy wyczerpują prawie cały spadek, to, w razie wątpliwości, zapisobiorców uważa się za spadkobierców powołanych do spadku w częściach ułamkowych.
Skutkiem prawnym zapisu jest powstanie w chwili otwarcia spadku stosunku zobowiązaniowego pomiędzy spadkobiercą obciążonym zapisem a zapisobiorcą. Z tego wynika, że w większości przypadków zapisobiorca może żądać wykonania zapisu niezwłocznie po ogłoszeniu testamentu. Jednak zapisobiorca obciążony dalszym zapisem może powstrzymać się z jego wykonaniem aż do chwili wykonania zapisu przez spadkobiercę.