Głównym celem nowelizacji ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych, która wchodzi w życie 1 sierpnia, jest zaostrzenie przepisów i walka ze stadionowymi chuliganami. Zgodnie z nowymi rozwiązaniami, na każdym stadionie piłkarskim musi być zainstalowany monitoring, wszystkie miejsce muszą być siedzące, zainstalowane muszą zostać barierki, a przede wszystkim wprowadzony system informatyczny do odczytywania danych osobowych kibiców. Zdaniem autorów zmian ma to sprawić, że do Euro 2012 polskie stadiony będą bezpieczne.

Gotowość klubów

Już dziś ruszają rozgrywki piłkarskiej ekstraklasy, a kluby piłkarskie, mimo że na przygotowanie się do sezonu miały cztery miesiące, nie są przygotowane na wprowadzenie nowych wymogów technicznych. Przedstawiciele policji w Katowicach twierdzą, że nie wszystkie obiekty spełniają nowe wymogi. Organizatorzy meczów piłki nożnej organizowanych poza ramami ligi zawodowej mogą wprowadzić systemy elektroniczne dopiero w sierpniu 2010 r.

– Nie wydaliśmy pozwolenia na rozgrywanie meczów na stadionie GKS Katowice – mówi naczelnik Artur Orman. – Na przeszkodzie stanęły niewystarczające zabezpieczenia techniczne obiektu – dodaje.

Takich stadionów niedostatecznie wyposażonych w systemy monitoringu jest w Polsce więcej. Przykładem mogą być stadiony Ruchu Chorzów i we Wronkach, gdzie swoje pierwsze mecze będzie rozgrywał Lech Poznań.

Identyfikacja kibiców

Jednym z podstawowych obowiązków, jaki muszą wykonać kluby piłkarskie, czyli organizatorzy meczów, jest wprowadzenie identyfikacji kibiców.

– Spółka Ekstraklasa zapewnia jedynie kompatybilność tych systemów – mówi Bogdan Basałaj, dyrektor zarządzający spółki Ekstraklasa.

W jego opinii docelowo system ma działać w taki sposób, że osoba posiadająca kartę kibica, jednolitą dla wszystkich stadionów Ekstraklasy, będzie mogła zakupić bilet praktycznie w dowolnym miejscu (np. poprzez internet). Będzie ona jednak musiała przejść weryfikację, która wykaże, czy nie posiada ona zakazu klubowego lub stadionowego.

Kolejna weryfikacja uprawnień będzie odbywać się przy wejściu na stadion. Kontrolerzy sprawdzą, czy kibic ma uprawnienie do wejścia na dany mecz, czyli bilet, oraz czy nie figuruje w bazie zakazów – od momentu zakupu biletu do wejścia na stadion mógł zostać objęty takim zakazem. Każdy kibic będzie musiał posługiwać się odpowiednią kartą, na której będą zapisane jego dane osobowe. Jeśli popełni wykroczenie, karta zostanie zablokowana i taka osoba nie wejdzie na żaden stadion.

– Większe wymagania stawia się organizatorom meczów piłki nożnej niż pozostałym inicjatorom widowisk sportowych – uważa Bogdan Basałaj.