Powiaty i województwa będą mogły tworzyć spółki, stowarzyszenia fundacje i spółdzielnie. Spółki będą udzielały pożyczek, gwarancji lub poręczeń małym i średnim przedsiębiorcom. Zdaniem samorządowców nowe przepisy pobudzą lokalną przedsiębiorczość.
Gazeta Prawna dotarła do przygotowanego przez Ministerstwo Gospodarki projektu nowelizacji ustawy o gospodarce komunalnej, samorządzie powiatowym i wojewódzkim, który umożliwi samorządom udzielanie pożyczek i gwarancji małym i średnim przedsiębiorcom.

Samorząd jak bank

Zgodnie z projektem powiaty i województwa będą mogły tworzyć spółki z ograniczoną odpowiedzialnością i spółki akcyjne, a także stowarzyszenia, fundacje i spółdzielnie oraz przystępować do nich, jeżeli ich działalność polega na udzielaniu pożyczek, gwarancji lub poręczeń, w celu rozwoju wspierania przedsiębiorczości na obszarze działania danej jednostki samorządu terytorialnego. Zdaniem Adama Szejnfelda, wiceministra gospodarki, nowe przepisy będą stanowiły narzędzie realizacji polityki rozwoju województw i powiatów.
– Umożliwią one rozwój gospodarczy, w tym kreowanie rynku pracy. Województwa otrzymają skuteczne narzędzie prowadzenia polityki rozwoju i zwalczania bezrobocia. Istotną w prowadzeniu tej polityki pomocą są pozostające w dyspozycji województw środki regionalnych programów operacyjnych, które mogą być wykorzystywane dla tworzenia lub wzmacniania przedsiębiorców działających na rzecz rozwoju gospodarczego – wyjaśnia Adam Szejnfeld.
Samorządowcy popierają inicjatywę resortu gospodarki i uważają, że konieczne jest opracowanie jednolitych metod wspierania przedsiębiorców.
– Sprzyjać ona będzie rozwojowi przedsiębiorczości, dając realne narzędzia samorządom do wspierania przedsiębiorców tworzących nowe miejsca pracy – tłumaczy Mirosław Mikietyński, prezydent Koszalina.
Podobnego zdania jest Kazimierz Górski, prezydent Sosnowca, który uważa, że szczególnie w czasie kryzysu konieczne jest opracowanie mechanizmów umożliwiających gminom szerokie dofinansowanie działalności gospodarczej.



Fundusze pożyczkowe

Nowe przepisy umożliwią też samorządom większą aktywność w rozwoju sieci funduszy pożyczkowych i poręczeniowych. Do tej pory inicjatywę w tym zakresie miały wyłącznie województwa, które, jak wynika z danych resortu gospodarki, zbudowały sieć funduszy pożyczkowych i poręczeniowych dysponujących kapitałem ok. 1,5 mld zł. Teraz podobne działania będą mogły podejmować też powiaty.
– Potrzebne jest umożliwienie powiatom tworzenia regionalnych instytucji finansowych, których zadaniem jest wspieranie przedsiębiorczości – uważa Jan Kozłowski, marszałek województwa pomorskiego.
– Jak pokazują dotychczasowe doświadczenia, samorządowe fundusze pożyczkowe i poręczeniowe stanowią ważny element wsparcia rozwijających się mikro i małych przedsiębiorców oraz umożliwiają realną pomoc osobom chcącym rozpocząć działalność gospodarczą – przekonuje.
Podobnego zdania jest Mirosław Mikietyński. W jego ocenie wsparcie funduszy już istniejących będzie opłacalne.

Wsparcie przedsiębiorców

Dzisiaj zasady i formy gospodarki komunalnej jednostek samorządu terytorialnego określa ustawa z 20 grudnia 1996 r. o gospodarce komunalnej (Dz.U. z 1997 r. nr 9, poz. 43). Przepisy umożliwiają wprawdzie gminom i województwom tworzenie spółek prawa handlowego poza sferą użyteczności publicznej, jednak jest to obwarowane licznymi warunkami.
– W przypadku gminy muszą istnieć niezaspokojone potrzeby wspólnoty samorządowej na rynku lokalnym, wysokie bezrobocie wpływające na ujemny poziom życia, a zastosowanie innych działań wynikających z dostępnych środków prawnych nie doprowadziło do aktywizacji gospodarczej, a w szczególności do znacznego ożywienia rynku lokalnego lub trwałego ograniczenia bezrobocia – tłumaczy Andrzej Król, radca prawny z Warszawy.
Województwo może tworzyć spółki z ograniczoną odpowiedzialnością i spółki akcyjne oraz przystępować do nich, jeżeli działalność tych spółek polega na wykonywaniu czynności promocyjnych, edukacyjnych i wydawniczych służących rozwojowi województwa.
Nowe zasady udzielania finansowego wsparcia małym i średnim przedsiębiorcom mają wejść w życie po 14 dniach od ich ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.
1,5 mld zł takim kapitałem dysponują fundusze pożyczkowe i poręczeniowe
OPINIA
ADAM AMBROZIK
ekspert Konfederacji Pracodawców Polskich
Sprawy udzielania poręczeń, gwarancji oraz pożyczek dla mikroprzedsiębiorców powinny zostać przeniesione na poziom samorządowy. Mają one lepszy kontakt z przedsiębiorcami i znają lepiej realia i specyfikę funkcjonowania przedsiębiorców w gminie. Pomysł Ministerstwa Gospodarki odpowiada zapotrzebowaniu chwili. Szczególnie teraz, gdy sytuacja finansowa przedsiębiorców nie jest najlepsza, zwłaszcza jeżeli chodzi o dostęp do kapitałów poprzez system bankowy. Takie alternatywane źródła finansowania, w które zaangażowany jest stabilny i pewny kapitał publiczny, są jak najbardziej pożądane.
ikona lupy />
Zasady samorządowego wsparcia dla przedsiębiorców / DGP