statystyki

TK: Referendarz nie ma dowolności przy decyzji o zwolnieniu z kosztów

autor: Szymon Cydzik19.11.2020, 07:49; Aktualizacja: 19.11.2020, 07:50
prawo, sprawiedliwość

Trybunał ograniczył się jedynie do rozpoznania pierwszej części skargi, zawężając jej zakres jedynie do częściowego zwolnienia od kosztów poprzez przyznanie pełnomocnika z urzędu w postępowaniu sądowoadministracyjnym.źródło: ShutterStock

Kryteria oceny sytuacji majątkowej osoby ubiegającej się o przyznanie pomocy prawnej z urzędu w postępowaniu administracyjnym są zgodne z ustawą zasadniczą – uznał Trybunał Konstytucyjny.

Skarga rozpatrzona wczoraj przez TK dotyczyła zgodności art. 246 par. 1 pkt 1 prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 2325) w zakresie, w jakim nakłada na stronę obowiązek wykazania, że nie jest w stanie ponieść jakichkolwiek kosztów postępowania bez ustanowienia obiektywnych, jednoznacznych i wiążących sąd kryteriów oceny sytuacji materialnej strony z konstytucją.

A konkretnie z jej art. 45 ust. 1 (prawo do sądu) w związku z art. 2 (zasada demokratycznego państwa prawnego) i preambułą (w kontekście zasady rzetelności działania instytucji publicznych). W tym samym wniosku zakwestionowano także regulacje tej samej ustawy nakładające na stronę wymóg wniesienia skargi o wznowienie postępowania sporządzonej i podpisanej przez adwokata lub radcę prawnego – nie gwarantując prawa do uzyskania zwolnienia, choćby częściowego, od kosztów, a w konsekwencji uzyskania pomocy prawnej według jasnych kryteriów.


Pozostało 81% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane