statystyki

Samorząd krajowy jest od wspierania izb

autor: Szymon Cydzik17.11.2020, 20:00
Czy w nowej radzie są przedstawiciele wszystkich izb?

Czy w nowej radzie są przedstawiciele wszystkich izb?źródło: ShutterStock

- Należy zdecydować, które instytucje powinny działać na szczeblu krajowym, a które kompetencje zostawić w całości izbom. Ta dyskusja toczy się od dawna, ale bez decyzji i efektów - mówi Włodzimierz Chróścik, nowy prezes Krajowej Rady Radców Prawnych.

Na zjeździe 7 listopada został pan wybrany na prezesa Krajowej Rady Radców Prawnych. Jeszcze prezentując swój program mówił pan o konieczności zapewnienia wsparcia w codziennej działalności radcom prawnym. Na czym miałoby to polegać?

Wspieramy wszystkich radców prawnych, zarówno przez szkolenia – udostępniliśmy ostatnio ogólnopolską platformę szkoleniową, jak i przez pomoc we wdrożeniu narzędzi, które ułatwiają korzystanie z nowych rozwiązań technologicznych w działalności zawodowej. Ułatwieniem dla radców prawnych rozpoczynających wykonywanie zawodu są opracowywane na szczeblu krajowym i okręgowych izb poradniki, opracowania czy raporty, które z jednej strony pomagają podjąć konkretne decyzje, z drugiej natomiast oszczędzają radcom prawnym czasu i nakładu pracy niezbędnego do dokonania analiz i porównań. Dają rzetelny obraz dostępnych rozwiązań i prezentują praktyczne spostrzeżenia odnośnie do ich funkcjonalności czy zagrożeń ich stosowania. Przykładem takich działań podjętych w zakończonej kadencji jest opublikowany niedawno raport o oprogramowaniu wspierającym organizację i pracę kancelarii. W najbliższym tygodniu zaprezentujemy z kolei raport dotyczący pracy kancelarii w chmurze.

Odnosił się pan też w swoim programie do jednostek i instytucji samorządowych, których funkcjonowanie wymaga poprawy. O które jednostki dokładnie chodzi?

Postulat poprawy funkcjonowania jednostek samorządu nie oznacza negatywnej oceny ich pracy, tylko wskazanie na potrzebę przeniesienia uwagi oraz zaangażowanych środków na dokonanie weryfikacji potrzeb i opracowanie nowego modelu działania samorządu na szczeblu okręgowym i krajowym. Należy zdecydować, które instytucje powinny działać na szczeblu krajowym, a które kompetencje zostawić w całości izbom. Ta dyskusja toczy się w samorządzie od dawna, ale bez decyzji i efektów. Samorząd szczebla krajowego ma zapewniać szeroką koordynację, przepływ wiedzy i ustalenie standardu działania.

Czyli wzmocnić centralne organy kosztem izbowych?

Wprost przeciwnie. Wzmocnienie roli koordynacyjnej organów krajowych umożliwi wzajemne wsparcie w realizacji zadań samorządu i ustandaryzowanie działań izb. Przykładem jest niedawno zakupiony program do kolokwiów. Przeprowadzenie całego procesu na szczeblu krajowym sprawiło, że dla wszystkich izb udało się pozyskać program tańszy i lepszy, a praktyka w tym zakresie została ujednolicona. To przykład dobrego działania, które należy kontynuować. Należy się skupić na pomaganiu izbom w wykonywaniu ich ustawowych obowiązków. Musimy pamiętać, że siłą samorządu są izby, które ponoszą ciężar jego bieżącego funkcjonowania. Samorząd natomiast postrzegany jest tak, jak działa najmniej skuteczna izba. Dlatego poziom trzeba podnosić we wszystkich regionach. Moim zadaniem będzie więc wzmocnienie regionów, a nie ich osłabienie czy odebranie kompetencji.


Pozostało 78% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane