statystyki

Nie da się zamienić majątku ruchomego na gminną nieruchomość

autor: Marcin Nagórek20.11.2020, 17:00
Z punktu widzenia pytania czytelnika kluczowe znaczenie może mieć art. 15 tego aktu. Z jego treści wynika zaś m.in., że nieruchomości stanowiące własność Skarbu Państwa oraz własność jednostki samorządu terytorialnego mogą być przedmiotem zamiany na nieruchomości stanowiące własność osób fizycznych lub osób prawnych

Z punktu widzenia pytania czytelnika kluczowe znaczenie może mieć art. 15 tego aktu. Z jego treści wynika zaś m.in., że nieruchomości stanowiące własność Skarbu Państwa oraz własność jednostki samorządu terytorialnego mogą być przedmiotem zamiany na nieruchomości stanowiące własność osób fizycznych lub osób prawnychźródło: ShutterStock

Prowadzę komis pojazdów. Wiem, że gmina, na terenie której się on znajduje, planuje zakup aut na swoje potrzeby. W ubiegłym roku pewna spółka dokonywała zamiany swojej nieruchomości z nieruchomością należącą do gminy. Czy mogę analogicznie domagać się od gminy, by przekazała mi działkę gminną w zamian za pojazdy? O ile wiem, kodeks cywilny dopuszcza zamianę nieruchomości na mienie ruchome?

Umowa zamiany jest uregulowana w art. 603 kodeksu cywilnego. Stwierdzono w nim, że przez umowę zamiany każda ze stron zobowiązuje się przenieść na drugą stronę własność rzeczy w zamian za zobowiązanie się do przeniesienia własności innej rzeczy. A więc rzeczywiście z takiej normy można uznać, że przedmiotem zamiany może być zarówno ruchomość, jak i nieruchomość.

Należy jednak w tym miejscu podkreślić, że taka forma przeniesienia prawa własności nie zawsze będzie mogła mieć swobodne zastosowanie. W przepisach szczególnych są bowiem różne ograniczenia, a przykładem są m.in. regulacje ustawy o gospodarce nieruchomościami. Z punktu widzenia pytania czytelnika kluczowe znaczenie może mieć art. 15 tego aktu. Z jego treści wynika zaś m.in., że nieruchomości stanowiące własność Skarbu Państwa oraz własność jednostki samorządu terytorialnego mogą być przedmiotem zamiany na nieruchomości stanowiące własność osób fizycznych lub osób prawnych. Przy czym w przypadku nierównej wartości zamienianych nieruchomości stosuje się dopłatę, której wysokość jest równa różnicy wartości (ust. 1). Nadto przepis ten stosuje się odpowiednio m.in. w przypadku zamiany własności nieruchomości na prawo użytkowania wieczystego lub prawa użytkowania wieczystego na własność nieruchomości, a także wzajemnej zamiany praw użytkowania wieczystego.


Pozostało 73% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane