statystyki

ONZ: Zakaz aborcji sprzeciwia się paktowi

autor: Dr Aleksandra Iwanowska17.11.2020, 08:44; Aktualizacja: 17.11.2020, 08:46
ONZ

Eksperci ONZ wydali 27 października oświadczenie, w którym stwierdzili, że Polska, z naruszeniem międzynarodowych zobowiązań w zakresie praw człowieka, postanowiła poświęcić prawo kobiet do bezpiecznej i legalnej opieki zdrowotnej w zakresie przerwania ciąży ze względu na ochronę prawa do życia poczętegoźródło: ShutterStock

W przypadku zaostrzenia prawa aborcyjnego odpowiedzialność Polski przed organami ONZ za naruszenie przyjętych dobrowolnie zobowiązań wydaje się jedynie kwestią czasu.

K omitet Praw Człowieka – jeden z organów traktatowych ONZ – stoi na straży przestrzegania Międzynarodowego Paktu Praw Obywatelskich i Politycznych (MPPOiP). Nie tylko dokonuje okresowej oceny realizacji postanowień MPPOiP przez państwa strony, ale także rozpoznaje skargi indywidualne.

Pierwszy raz Komitet Praw Człowieka zajął stanowisko w sprawie dotyczącej aborcji w skardze K.L. przeciwko Peru (CCPR/C/85/D/1153/2003). Lekarze stwierdzili bezmózgowie płodu będącej w ciąży 17-letniej K.L. Lekarz poinformował ją, że komplikacje w czasie ciąży mogą ją narazić na ryzyko utraty życia lub zdrowia, dlatego nastolatka zdecydowała się na przerwanie ciąży. Mimo że peruwiańskie prawo zezwalało na aborcję w przypadku zagrożenia życia lub zdrowia matki, ze względu na brak jasnych przepisów K.L. odmówiono aborcji. Nastolatka była zmuszona donosić ciążę. Jej matka określiła ten okres jako „przedłużony pogrzeb”. Po porodzie dziewczyna musiała także karmić piersią dziecko przez cztery kolejne dni – aż do momentu jego śmierci. Po tym traumatycznym doświadczeniu K.L. cierpiała na ciężką depresję wymagającą leczenia psychiatrycznego. 


Pozostało 84% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (9)

 • maniek(2020-11-17 10:40) Zgłoś naruszenie 3439

  Aborcja to zabójstwo i nic tego nie zmieni . Zaginie niewinnych i bez bornych to barbarzyństwo . Potem takie kwiatki . Kosmetyki z ludzkich płodów. Szwajcarska firma kosmetyczna Neocutis (łac. - nowa skóra) kilka lat temu wprowadziła nową linię preparatów do pielęgnacji skóry. Koncern reklamuje na swojej stronie kosmetyki, które dzięki nowej formule są w stanie przywrócić skórze młodzieńczy wygląd. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego gdyby nie fakt, że w procesie produkcji kosmetyków zostały użyte komórki pozyskane z ciała dziecka zabitego w wyniku aborcji.itp .Komórki płodów poddanych aborcji– w żywności, kosmetykach…i szczepionkach? Już 31 marca 1994 roku włoski „Corriere Della Sera” informował, że Instytut Merieux w Lionie we Francji „przerabia” każdego dnia ciała nienarodzonych dzieci, dostarczanych głównie, acz nie tylko, ze Wschodu. Chłodnie wypełnione płodami dzięki regularnym rejsom z Europy Wschodniej to była i jest (?) codzienność. Wszystko to, aby zapewnić przemysłowi kosmetycznemu „najlepszy surowiec”. W kartach przewozowych było wpisane: „odpady porodowe”… Jak na ironię nawet płody zwierząt nie mogą być traktowane w ten sposób…W „Quotidien de Paris” pojawiła się z kolei reklama: „Ampułki C z ekstraktem z ludzkich embrionów zapobiegają odwadnianiu skóry”… itp.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • Flick(2020-11-17 09:21) Zgłoś naruszenie 3028

  "Zakaz aborcji sprzeciwia się paktowi" ... z diabłem tu trzeba dopisać.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Janek(2020-11-17 14:02) Zgłoś naruszenie 139

  Można zaproponować jasny zapis w konstytucji (doprecyzowujący), że życie ludzkie podlega ochronie tylko wtedy, gdy osoba nie jest obciążeniem dla innych. Jeżeli ludzie są chorzy umysłowo, starzy i niedołężni, ogólnie niezdolni do samodzielnej egzystencji, to od decyzji osób "obciążonych" opieką nad nimi (z uwagi na pogorszenie jakości życia) będzie zależało, czy mogą dalej żyć, czy też poddać podopiecznych "zabiegowi" aborcji, eutanazji, godnej śmierci, czy jak to się tam nazwie (uśmiercenia). Każdy kto myśli inaczej i chciałby jednak narzucać taki obowiązek ochrony życia ludzkiego jest prawicowym oszołomem, katotalibanem i ma "wy...ć". Już były takie pomysły i nawet je wdrożono kilkadziesiąt lat temu w życie w jednym z państw tzw. zachodu, żeby eliminować słabsze jednostki. Może nawet w przyszłości taka koncepcja się rozwinie i to przedstawiciele jedynej słusznej "Inner Party" będą decydować, kto może żyć, żeby już takie katotalibany nie przychodziły na świat i żeby ich "wy...ć" ostatecznie. Z komsomolskim pozdrowieniem.

  Odpowiedz
 • Lopez(2020-11-17 16:21) Zgłoś naruszenie 124

  No dobrze, a krajom muzułmańskim też się postawili, czy tylko Polsce grożą szabelką?

  Odpowiedz
 • Proponuję,(2020-11-17 21:36) Zgłoś naruszenie 57

  aby każdy określający się mianem "obrońcy życia", pomógł w jakimś DPS przy ciężko upośledzonych dzieciach. Wówczas poznają wartość tego życia, o które tak zawzięcie walczą w internetach.

  Odpowiedz
 • Wiem co piszę(2020-11-18 01:35) Zgłoś naruszenie 40

  Decyzja TK mówi o niezgodności z Konstytucją RP jednego przepisu ustawy dotyczącego aborcji w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu. Ustawa dopuszcza aborcję w przypadku m.in. zagrożenia życia lub zdrowia matki (rozumiem, że zarówno zdrowia fizycznego jak i psychicznego), dlatego w nawiązaniu do treści artykułu oraz mając na uwadze podnoszone nierzadko przez kobiety argumenty o tragedii (traumie) matki muszącej donosić bardzo ciężko i nieodwracalnie upośledzony płód, który zaraz po urodzeniu i tak umrze, zastanawiam się, czy w takich naprawdę bardzo ciężkich przypadkach uszkodzeń płodu jest możliwość skorzystania z przepisu o aborcji z uwagi na zagrożenie psychicznego zdrowia matki (jeśli rzeczywiście matka przeżywa z tego powodu wielką traumę). Poddaję to do ewentualnego rozważenia specjalistom w tym zakresie.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane