statystyki

Kolejne zmiany w wizach. Tym razem dla obywateli UE

autor: Dorota Beker04.11.2020, 06:02; Aktualizacja: 04.11.2020, 09:04

Likwidacja rozróżnienia organów ze względu na to, czy sprawa dotyczy obywatela UE, czy państwa trzeciego, jest z zasady dobrym pomysłem. Jednak ograniczanie podstawowych praw wynikających z członkostwa w UE i kopiowanie bardzo ogólnych klauzul już niekoniecznie.

Dostosowanie polskiego prawa do wystąpienia Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej z Unii Europejskiej stało się motorem dość pokaźnej nowelizacji ustawy z 14 lipca 2006 r. o wjeździe na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, pobycie oraz wyjeździe z tego terytorium obywateli państw członkowskich Unii Europejskiej i członków ich rodzin (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 293). Eksperci alarmują jednak, że zastosowane w projekcie pojęcia niedookreślone mogą prowadzić do nadinterpretacji, zaś rozszerzenie przesłanek odmowy przyznania wizy – do zamknięcia granic tym, którzy na mocy zasady swobodnego przepływu ludzi mają do tego pełne prawo.

Odciążenie wojewodów

Nowelizacja przewiduje, że decyzje o wydaleniu obywateli UE oraz członków ich rodzin będzie wydawał właściwy komendant Straży Granicznej, tak jak ma to miejsce w przypadku cudzoziemców z państw trzecich. Dotychczas bowiem stanowiło to kompetencję wojewody.


Pozostało 76% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane