statystyki

Przez pięć lat problem związany ze stosowaniem wydawanych w TK wyroków udawało się omijać. Ten czas właśnie się skończył

autor: Piotr Mgłosiek03.11.2020, 08:18; Aktualizacja: 03.11.2020, 08:18
20 kwietnia 2020 r. TK, orzekając w sprawie U 2/20, oskarżył Sąd Najwyższy o niedozwoloną działalność prawotwórczą, której wyrazem miała być głośna uchwała trzech połączonych Izb SN z dnia 23 stycznia 2020 r. dotycząca statusu sędziów powołanych z rekomendacji wybranej przez polityków KRS.

20 kwietnia 2020 r. TK, orzekając w sprawie U 2/20, oskarżył Sąd Najwyższy o niedozwoloną działalność prawotwórczą, której wyrazem miała być głośna uchwała trzech połączonych Izb SN z dnia 23 stycznia 2020 r. dotycząca statusu sędziów powołanych z rekomendacji wybranej przez polityków KRS.źródło: ShutterStock

Głośny w ostatnich dniach wyrok TK ogłoszony 22 października 2020 r. w sprawie K 1/20 rozpoznawany był w pełnym składzie, to jest z udziałem wymienionych wyżej prawników wybranych na zajęte już miejsca. Dodać należy, iż jeden z nich, Justyn Piskorski, był sprawozdawcą, a zatem to właśnie do niego należała analiza zagadnienia oraz przygotowanie projektu rozstrzygnięcia.

P rzypominam: 3 grudnia 2015 r. Trybunał Konstytucyjny ogłosił wyrok w sprawie K 34/15, w treści którego stwierdzono, że wybór trzech sędziów do sądu konstytucyjnego w osobach Romana Hausera, Krzysztofa Ślebzaka, Andrzeja Jakubeckiego, dokonany przez Sejm VII kadencji 8 października 2015 r., był zgodny z konstytucją, zaś prezydent winien odebrać od nich ślubowanie. Kancelaria Prezesa Rady Ministrów wstrzymywała opublikowanie wyroku w Dzienniku Ustaw. Uczyniono to dopiero 16 grudnia 2015 r.

Przypominam: zgodnie z treścią art. 190 ust. 1 i 2 orzeczenia TK mają moc powszechnie obowiązującą i są ostateczne, podlegają niezwłocznemu ogłoszeniu w odpowiednim organie urzędowym.

Przypominam: 9 grudnia 2015 r. Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok, w którym stwierdził m.in., że niekonstytucyjne są przepisy o ponownym wyborze sędziów na zajęte już miejsca, którego dokonał Sejm VIII kadencji 2 grudnia 2015 r. Chodziło o wybór: Mariusza Muszyńskiego, Henryka Ciocha i Lecha Morawskiego na miejsca, na które zostali wybrani wcześniej zgodnie z ustawą zasadniczą: Roman Hauser, Krzysztof Ślebzak, Andrzej Jakubecki. Wyrok opublikowano z opóźnieniem na skutek zwłoki Kancelarii Prezesa Rady Ministrów 18 grudnia 2015 r.


Pozostało 84% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane