statystyki

TK sam siebie sprowadził do roli kurtyzany [OPINIA]

autor: Piotr Szymaniak30.10.2020, 07:10; Aktualizacja: 30.10.2020, 10:18
Nawoływania do rozwiązania problemu metodami pozaprawnymi, np. poprzez niewydrukowanie wyroku (mówili o tym prof. Andrzej Zoll i prof. Marek Safjan), są przede wszystkim nierealistyczne – trudno w końcu oczekiwać, że władza podważy legalność TK, skoro tyle wysiłku włożyła w stworzenie pozorów tej legalności

Nawoływania do rozwiązania problemu metodami pozaprawnymi, np. poprzez niewydrukowanie wyroku (mówili o tym prof. Andrzej Zoll i prof. Marek Safjan), są przede wszystkim nierealistyczne – trudno w końcu oczekiwać, że władza podważy legalność TK, skoro tyle wysiłku włożyła w stworzenie pozorów tej legalnościźródło: ShutterStock

22 października Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok nie tylko w sprawie aborcji. Wydał przede wszystkim wyrok na siebie. Wypowiadając się w sposób sprzeczny z konstytucją i swoim dotychczasowym orzecznictwem (w szczególności z wyrokiem z 1997 roku, który jest teraz powszechnie błędnie interpretowany), wypowiadając tzw. kompromis aborcyjny, zmienił ustrój państwa. I z tego powodu trudno je nadal traktować jako świeckie.

To nie jest pierwszy kontrowersyjny wyrok TK. Mieliśmy protesty po orzeczeniu w sprawie rodzinnych ogródków działkowych. Pamiętamy burzliwe dyskusje po wyrokach dotyczących wieku emerytalnego, uboju rytualnego, tzw. ustawy o bestiach czy przejęcia pieniędzy z OFE. Zagadnienia rozstrzygane przez TK prawie nigdy nie sprowadzają się do czarno-białych sytuacji, winny – niewinny. Trybunał zawsze musi dokonać ważenia wartości. Poglądy zarówno sędziów, jak i społeczeństwa są więc zróżnicowane.

Jednak do tej pory żadne orzeczenie TK nie wzbudziło tak zdecydowanego sprzeciwu. Wyrok w sprawie aborcji sprowokował ludzi do wyjścia na ulice w sytuacji realnego zagrożenia zakażeniem COVID-19, na który zmarło w Polsce już prawie 5,2 tys. osób. Żadne wcześniejsze rozstrzygnięcie TK nie wywołało takiego oburzenia na Kościół, żeby doprowadzić do aktów wandalizmu. Wreszcie – żaden wyrok trybunału nie pchnął dotąd ludzi do fizycznych ataków na siebie nawzajem. Jeśli rację ma prof. Ryszard Piotrowski, konstytucjonalista z Uniwersytetu Warszawskiego – a myślę, że ma – to TK może istnieć tak długo, jak długo jego orzeczenia nie są powszechnie kontestowane i cieszy się legitymizacją społeczną.

Z tym drugim elementem problem jest od prawie pięciu lat. Wyrok w sprawie embriopatologicznej przesłanki aborcji nie jest pierwszym, który podważa się ze względu na nieprawidłowy skład – czyli to, że udział w jego wydaniu wzięli tzw. sędziowie dublerzy, tj. osoby niebędące sędziami. Rozprawa, na której zapadło orzeczenie, nie była też pierwszą wyznaczoną przez Julię Przyłębską, pełniącą funkcję prezesa TK z naruszeniem konstytucji. To nie jest nawet pierwsza sprawa, w której część sędziów orzekała, pomimo że były przesłanki do tego, by wyłączyli się z postępowania. Wątpliwości formalne – choć ważne – w ostatecznym rozrachunku są do przełknięcia. Ale tylko w jednym wypadku – gdy wyrok jest sprawiedliwy.

Za taki nie można uznać decyzji Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji. Z prostej przyczyny – została ona wydana z podeptaniem innych wartości chronionych konstytucyjnie, o których w wywiadzie dla DGP mówi prof. Ryszard Piotrowski: wolności sumienia, godności jednostki, wolności od nieludzkiego traktowania etc. W dodatku TK usunął przesłankę embriopatologiczną pod pozorem niezgodności z normą konstytucyjną, której w istocie w ustawie zasadniczej nie ma. Mówił o tym w pięknym zdaniu odrębnym sędzia Leon Kieres.

– Ogólność art. 38 konstytucji powoduje, że zawarty w nim nakaz ochrony życia może być zrealizowany przez ustawodawcę w różny sposób. Moim zdaniem brzmienie tego przepisu wyklucza co do zasady tylko rozwiązania skrajne, całkowity zakaz aborcji i aborcję na życzenie. Obalenie domniemania konstytucyjności rozwiązań pośrednich wymagałoby jednoznacznego udowodnienia naruszenia innych jeszcze norm i zasad konstytucyjnych, np. zasady proporcjonalności, czy zasady równości. Uważam, że przepisy konstytucji nie wskazują wprost przesłanek ochrony życia ludzkiego czy konkretnych warunków dopuszczalności odstępstw od tej ochrony. Wyznaczają tylko ustawodawcy ogólne ramy potencjalnej reakcji normatywnej, zobowiązując do wypracowania właściwych rozwiązań szczegółowych z poszanowaniem zasady proporcjonalności, art. 31 ust. 3 konstytucji – mówił sędzia Kieres (cytat za OKO.press).

Polecam zresztą lekturę votum separatum, w którym sędzia – o przekonaniach konserwatywnych – w sposób bardzo czytelny i zrozumiały nawet dla laików udowadnia, dlaczego wyrok TK był błędny merytorycznie. Ale przede wszystkim wykazuje, dlaczego należało odstąpić od zabrania stanowiska w sprawie przesłanki embriopatologicznej i umorzyć postępowanie ze względu na niemożliwość wydania orzeczenia.


Pozostało 58% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ

Polecane

Reklama

Komentarze (47)

  • Trybunal...(2020-10-30 08:50) Zgłoś naruszenie 4825

    Trybunal Konstytucyjny zachowal sie wysoce nieodpowiedzialnie w stosunku do Narodu Polskiego. Nie ma na swiecie takich przeklenstw, ktore odzwierciedlilyby w sposob adekwatny zachowanie polskiego TK.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Odwolac wyrok TK(2020-10-30 08:03) Zgłoś naruszenie 3822

    Odwolac wyrok Trybunalu Konstytucyjnego, aby Polskie Kobiety nie musialu w obronie swoich praw wychodzic na ulice w czasie ogromnego zakazenia pandemicznego. Ten wirus jest b. zarazliwy i jego zjadliwosc nie maleje - twierdzi jeden z naukowcow Wlk. Brytanii, badacz cholery, Eboli i innych wirusow. ----- Dzis podano na Worldometer, ze w Belgii wczoraj stwierdzono prawie 24 tys. nowych zakazen, to tak jak dla Polski prawie 80 tys. nowych zakazen dziennie. Wczraj pierwsi pacjenci zostali wytransferowani do szpitali w Niemczech. Belgijski system zdrowotny, jeden z najlepszych w swiecie, pod wplywem wzrastajacej liczby chorych na Covid staje sie coraz bardziej niewydolny. ------ Mowie jeszcze raz: ODWOLAC WYROK TRYBUNALU KONSTYTUCYJNEGO.

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • Artur(2020-10-30 11:13) Zgłoś naruszenie 3614

    Od 30 lat trwa wojna czarnej i brunatnej zarazy ze społeczeństwem o nowego człowieka "prawdziwego Polaka i katolika" Dość nękania nas tymi bzdurami. Dość narodowo-katolickiej szajby. Polacy chcą żyć w normalnym kraju. Zerwać konkordat, odebrać kościołowi pieniądze i przywileje, państwo świeckie, żadnej religii i ideologii w szkołach, aborcja to decyzja kobiety a nie dziada z Żoliborza. A PIS i narodowcy niech znajdą sobie inne miejsce na świecie do budowania IV Rzeszy

    Odpowiedz
  • nn(2020-10-30 08:30) Zgłoś naruszenie 3365

    Bzdury. Uznanie nadrzędności wartości życia nad komfortem psychicznym to nie jest krok w kierunku państwa wyznaniowego a w kierunku normalności.

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • Ted(2020-10-30 09:54) Zgłoś naruszenie 3211

    Nie wydaje mi się,żeby ktokolwiek ze składu TK nadawał się na kurtyzanę.Uroda i intelekt nie te !

    Odpowiedz
  • Bogdan(2020-10-30 10:46) Zgłoś naruszenie 2411

    Dlaczego fundamentalista ma ograniczać PRAWA i WOLNOŚĆ KOBIETY? Czy jest; mądrzejszy, inteligentniejszy, lepiej wykształcony,.. od kobiety - NIE!! Czy fundamentalista nosi ciążę w brzuchu? - NIE. Czy fundamentalista, finansuje i wychowuje kalekie dzieci? - NIE. Dlaczego fundamentalista chce komuś narzucać swoje "wartości"?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • andrzej(2020-10-30 13:10) Zgłoś naruszenie 2010

    TAK NIENAWIDZIĆ POLSKI I POLAKÓW TO TYLKO PREZES POTRAFI JAKO POTOMEK BANDERY I PETLURY

    Odpowiedz
  • Zib(2020-10-30 12:33) Zgłoś naruszenie 1828

    Usprawiedliwianie mordu na milczącym krzyku dziecka jest obrzydliwe !!! Kultura śmierci podpierana psedoparagrafami zabija się sama na raty...niestety zabija po drodze niewinne dzieci!!!

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Marian(2020-10-30 19:12) Zgłoś naruszenie 183

    Nie mówi się "kurtyzany". Dzisiaj mówi się otwarcie: do roli ku*wy.

    Odpowiedz
  • Busz(2020-10-30 12:23) Zgłoś naruszenie 1723

    Jeśli Trybunał Konstytucyjny Pan tak nazwał, to kim Pan jest, jakim i czyim dziennikarzem, czyją Kurtyzaną?

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • rotua(2020-10-30 10:02) Zgłoś naruszenie 1711

    Autor to wybitny konstytucjonalista, co?

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • Odwolac wyrok TK(2020-10-30 08:22) Zgłoś naruszenie 1614

    Belgijski system zdrowotny traci wydolnosc przy poziomie 2000 nowych zakazen dziennie na 1 mln mieszkancow, polski system, znacznie slabszy, traci wydolnosc przy 300-400 nowych zakazen dziennie na 1 mln mieszkancow.

    Odpowiedz
  • dzwon ze spiżu(2020-10-30 17:50) Zgłoś naruszenie 147

    Ja bym Polskęzbawa wpuścił na cmentarz i gdzie tylko zamarzy. Może co złapie?

    Odpowiedz
  • Busz(2020-10-30 12:21) Zgłoś naruszenie 1317

    Jeśli Trybunał Konstytucyjny Pan tak nazwał, to kim Pan jest, jakim i czyim dziennikarzem, czyją Kurtyzaną?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Dziadek wnuków(2020-10-30 15:25) Zgłoś naruszenie 1317

    "... do roli kurtyzany" - dosadne ale prawdziwe. I natychmiast nasuwa się pytanie ; dlaczego takich ludzi jak autor powyższej opinii nie zobaczymy/usłyszymy w rządzie , w Sejmie czy w tym okrytym złą sławą od lat pięciu TK ? Gdy na czele tegoż sądu zasiadali profesorowie prawa, niezależni od polityków, można było się czasami nie zgadzać z ich orzeczeniami, ale co do istoty nikt ich nie podważał. Dziś pod "wodzą" pani magister, wielkiego "odkrycia towarzyskiego" p. Kaczyńskiego cały świat prawniczy osłupiał. Oczywiście poza takimi tuzami prawa jak pp. Duda czy Ziobro. Cóż , jak dawniej śpiewałem nad Świdrem przy winie ; przeżyliśmy potop szwedzki, przeżyjemy i radziecki, tak dziś można nucić - przeżyliśmy hitlerowców przeżyjemy i pi**wców !!

    Pokaż odpowiedzi (8)Odpowiedz
  • sumienie(2020-10-31 20:44) Zgłoś naruszenie 22

    Dobra , jestem prawnikiem i pełnomocnikiem nie narodzonych a zabitych dzieci . Będę Ciebie skarżył zupełnie tak jak by się narodziły i dorosły,.Wyobraź sobie że na bel wiele lat i że stoi obok Ciebie inny już dorosły człowiek, może piękna kobieta lub mezczyzna i oskarża Ciebie pytaniem ?- czegoś mnie zabiła!

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • brakSlow(2020-11-01 11:18) Zgłoś naruszenie 00

    Kurtyzana znaczy ******* kur#a, prostytutka...

    Odpowiedz
  • ?(2020-11-01 20:33) Zgłoś naruszenie 01

    Gdzie było sumienie księdza i zakonnicy, prawnika Ordo Iuris, gdy ona musiała skrobać uszkodzony płód? Prawnik i pełnomocnik a nie odróżnia płodu od dziecka? Gdzieś lumpie szkoły kończył? Oskarżam cię o tworzenie chorych płodów i nie stworzenie funduszu finansowego dla godnego życia niepełnosprawnych. Na jaką karę zasługuję sadysta i twórca chorego prawa - ciebie niewinne sumienie pytam. Ile płacisz na rzecz niepełnosprawnych?

    Odpowiedz