Za niecałe dwa tygodnie, 7 listopada 2020 r., odbędzie się Krajowy Zjazd Radców Prawnych. Wybierze on m.in. nowego prezesa radcowskiego samorządu (oraz pozostałe centralne organy). Tutaj kwestia wydaje się raczej przesądzona, gdyż jedynym chętnym jest Włodzimierz Chróścik, były dziekan, a obecnie wicedziekan stołecznej okręgowej izby radców prawnych.
Zaś termin na zgłaszanie kandydatur minął 20 dni przed planowaną datą zjazdu. Formalnie głosowanie i tak się odbędzie, a każdy delegat będzie musiał opowiedzieć się za lub przeciw kandydaturze, ewentualnie wstrzymać od głosu. Jeśli mec. Chróścik nie zdobędzie 50 proc. głosów, wówczas możliwe będzie zgłoszenie innych chętnych w trakcie zjazdu.
Obecny prezes KRRP Maciej Bobrowicz (nie będzie ubiegał się o reelekcję) poinformował, że ze względów epidemicznych wydarzenie będzie miało inną formę, niż pierwotnie zakładano. Stacjonarnie będą w nim brali udział wyłącznie członkowie prezydium, komisji skrutacyjnej i wyborczej oraz kandydaci na prezesa i głównego rzecznika dyscyplinarnego (tu też chęć startu wyraziła tylko jedna osoba – Gerard Dźwigała). Pozostali delegaci będą łączyć się zdalnie i głosować za pośrednictwem specjalnej platformy (wykorzystywanej też przez spółki prawa handlowego lub organy samorządu terytorialnego). W związku ze zmianą formy zjazd nie odbędzie się na Stadionie Narodowym, jak planowano, ale w innym miejscu w Warszawie.
Zupełnie inaczej wygląda sytuacja w adwokaturze. Jak potwierdziła nam Joanna Sędek, szefowa biura prasowego Naczelnej Rady Adwokackiej, do tej pory oficjalnie zgłosiło się dwóch kandydatów: prof. Maciej Gutowski, dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Poznaniu, oraz Przemysław Rosati, członek NRA. W weekend chęć kandydowania wyraziła także Joanna Parafianowicz. Prawniczka ta była już w przeszłości przez 15 miesięcy członkiem NRA, jednak wystąpiła z rady na początku marca 2018 r.
Urzędujący prezes NRA Jacek Trela wciąż oficjalnie nie potwierdził, że będzie starał się o reelekcję, ale też temu nie zaprzeczył. Z kolei były prezes Andrzej Zwara w wywiadzie dla DGP wyraźnie powiedział, że kandydować nie zamierza.
W adwokaturze kandydat może zgłosić się nawet na samym krajowym zjeździe. Ten miał się początkowo odbyć w listopadzie tego roku, został jednak przełożony na 19‒21 marca 2021 r. W związku z problemami z organizacją zgromadzeń w części izb (które muszą wyłonić delegatów) nie jest jednak pewne, czy i ta data nie zostanie przesunięta.