statystyki

Jeden środek zaskarżenia nie blokuje drugiego

autor: Paulina Szewioła19.10.2020, 08:27; Aktualizacja: 19.10.2020, 08:28
Uchwała zapadła na kanwie pytania prawnego wniesionego przez Józefa Iwulskiego, prezesa Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych SN.

Uchwała zapadła na kanwie pytania prawnego wniesionego przez Józefa Iwulskiego, prezesa Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych SN.źródło: ShutterStock

Strona wnosząca o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego wyroku nie musi udowadniać, że nie można go podważyć poprzez wniesienie skargi nadzwyczajnej – uznał skład siedmiu sędziów Sądu Najwyższego.

Uchwała zapadła na kanwie pytania prawnego wniesionego przez Józefa Iwulskiego, prezesa Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych SN.

Ponad dwa lata temu w życie weszły przepisy, które wprowadziły szczególny środek zaskarżenia – skargę nadzwyczajną. Jej podstawą jest nie tylko rażące naruszenie prawa, lecz także sprzeczność ustaleń sądu z treścią zebranego w sprawie materiału dowodowego. W związku z taką konstrukcją skargi nadzwyczajnej w orzecznictwie pojawiła się wątpliwość co do jej relacji ze skargą o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia (gdy przez jego wydanie stronie została wyrządzona szkoda). Ta druga jest bowiem dopuszczalna tylko wtedy, gdy zmiana lub uchylenie zaskarżonego wyroku w drodze przysługujących stronie środków prawnych nie było i nie jest możliwe.


Pozostało 87% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane