statystyki

Dwa lata za nielegalne sprowadzenie antyku

autor: Marcin Wybranowski15.10.2020, 18:00
Antyki

Antykiźródło: ShutterStock

Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu chce penalizacji nielegalnego przywozu zabytków pochodzących spoza Unii Europejskiej. Przygotowany przez resort projekt nowelizacji ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 282 ze zm.) został opublikowany na stronach Rządowego Centrum Legislacji.

Konieczność przyjęcia nowych regulacji wynika wprost z art. 11 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/880 z 2019 r. Państwa członkowskie są zobowiązane do 28 grudnia 2020 r. powiadomić Komisję Europejską o wprowadzanych sankcjach mających zastosowanie w przypadku nielegalnego obrotu dobrami kultury z krajów nienależących do UE.

Jak wskazuje resort, chodzi o dobra umieszczone w części A załącznika do rozporządzenia 2019/880. A więc m.in. o antyki mające ponad sto lat, takie jak inskrypcje, monety, grawerowane pieczęci czy też artykuły meblarskie i dawne instrumenty muzyczne; rzadkie manuskrypty i inkunabuły. W kategorii tej mieszczą się również przedmioty pochodzące z wykopalisk archeologicznych (w tym legalnych i nielegalnych) lub z odkryć archeologicznych na lądzie lub pod wodą.


Pozostało 60% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane