statystyki

Remedium na pieniactwo zza krat [ANALIZA]

autor: Aleksandra Rutkowska18.10.2020, 16:00
Stan faktyczny problemu przedstawia się następująco. Skarżący odbywający wieloletnią karę pozbawienia wolności wnosi do sądów w całej Polsce – w odstępie kilku dni, a czasem codziennie – kilkaset skarg na przewlekłość postępowania. Praktycznie każdy sąd codziennie otrzymuje pakiet kilkudziesięciu, a nawet kilkuset pism.

Stan faktyczny problemu przedstawia się następująco. Skarżący odbywający wieloletnią karę pozbawienia wolności wnosi do sądów w całej Polsce – w odstępie kilku dni, a czasem codziennie – kilkaset skarg na przewlekłość postępowania. Praktycznie każdy sąd codziennie otrzymuje pakiet kilkudziesięciu, a nawet kilkuset pism.źródło: ShutterStock

Kreatywność pieniaczy działających z zakładów karnych i aresztów śledczych przekłada się na ogólną sprawność i wydolność wymiaru sprawiedliwości.

W artykule zajmę się tylko kwestiami określonego nadużycia prawa w sprawach ze skarg na przewlekłość postępowania oraz przede wszystkim znalezieniem rozwiązania zgodnego z obowiązującymi przepisami proceduralnymi, mającymi oparcie również w Europejskiej Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności (Dz.U. z 1993 r., Nr 61, poz. 284 ze zm.; dalej Konwencja) i ugruntowanym orzecznictwie Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu.

Stan faktyczny problemu przedstawia się następująco. Skarżący odbywający wieloletnią karę pozbawienia wolności wnosi do sądów w całej Polsce – w odstępie kilku dni, a czasem codziennie – kilkaset skarg na przewlekłość postępowania. Praktycznie każdy sąd codziennie otrzymuje pakiet kilkudziesięciu, a nawet kilkuset pism. Skargi te zawierają kolejne wnioski o zwolnienie od kosztów sądowych i ustanowienie adwokata z urzędu. Nie podlegają one merytorycznemu rozpoznaniu i są odrzucane z przyczyn formalnych.

Myślę, że nie trzeba wyjaśniać, jaki jest ogrom niepotrzebnej pracy sędziów, asystentów, referendarzy sądowych, sekretarzy sądowych, administracji sądowej, ani jak wysokie koszty powstają po stronie Skarbu Państwa (czytaj: podatników) na pokrycie choćby samych doręczeń w tych sprawach. Aż trudno przejrzyście opisać tę groteskową sytuację, jednakże trzeba podkreślić, że skarżący czyni to ze zwykłej złośliwości – nie osiąga przy tym żadnej wymiernej korzyści. Działania te powodują jednak ogromne zaległości w i tak obciążonych sądach, przede wszystkim ze szkodą dla stron.


Pozostało 85% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (8)

 • Zenek(2020-10-19 10:04) Zgłoś naruszenie 70

  Ale czyja to wina? Jak pan z Gdanska pozywal kazdego mozliwego obronce i pelnomocnika a sad ustanawial mu kolejna ofiare z urzedu i tak w kolko?

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Adam(2020-10-19 10:13) Zgłoś naruszenie 62

  Ustawodawca w tym kraju od zawsze twierdził, że zasada legalizmu jest najważniejsza i najlepsza, a obśmiewał zasadę oportunizmu. No trudno, zasada legalizmu kosztuje i trzeba mieć na to pieniądze. Tak wybrał, to niech tera nam ustawodawca płaci.

  Odpowiedz
 • Jurek5(2020-10-18 17:37) Zgłoś naruszenie 520

  Doręczać można pisma elektronicznie. Większość cywilizowanego świata już tak robi, więc jeśli pracownicy Ministerstwa Sprawiedliwości nie ogarniają tematu i sobie nie radzą, to mogą zawsze ściągnąc rozwiązania od tych którzy potrafili.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Jola(2020-10-18 17:59) Zgłoś naruszenie 25

  Pan MECENAS pokazał jak się postępuje. Przy zatrzymaniu: należy zemdleć i dwa dni udawać nieprzytomnego.. !

  Odpowiedz
 • realista(2020-10-18 21:07) Zgłoś naruszenie 216

  Pani sędzia to niespecjalnie akurat tym obciążona zważywszy na to, że akurat od paru lat siedzi sobie w MS na delegacji i realizuje się naukowo.

  Odpowiedz
 • Guessst(2020-10-19 03:23) Zgłoś naruszenie 116

  Aleksandro Rutkowska, zobaczymy czy jak cie zatrzymaja i bedziesz siedziec czy to t/a czy z/k to jak sie bedziesz zachowywac. Siedziec powinnas juz za taki tekst. Widac ze jestescie gazetą sitwy prawniiczej z prawem niemajaca nic wspolnego, jedynie opracowujecie bzdury prawnikow niezaleznie od rzeczywistego brzmienia przepisow prawa. Szmatlawiec.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane