statystyki

Korespondencyjne "niewybory": Nieważność decyzji musiał stwierdzić sąd

autor: Prof. Marek Szewczyk06.10.2020, 08:40; Aktualizacja: 06.10.2020, 09:05
Decyzja, mimo że dotknięta poważnymi wadami uzasadniającymi stwierdzenie jej nieważności, została wydana przez legalny i przy tym konstytucyjny organ władzy publicznej

Decyzja, mimo że dotknięta poważnymi wadami uzasadniającymi stwierdzenie jej nieważności, została wydana przez legalny i przy tym konstytucyjny organ władzy publicznejźródło: ShutterStock

Premier nie miał prawa powierzyć Poczcie Polskiej przygotowania i przeprowadzenia wyborów korespondencyjnych Prezydenta RP, ale samorządy nie były i nie są upoważnione do dokonywania samodzielnej oceny ważności tej decyzji.

W ojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, po rozpatrzeniu skargi rzecznika praw obywatelskich, stwierdził 15 września 2020 r. nieważność decyzji prezesa Rady Ministrów z 16 kwietnia 2020 r. polecającej Poczcie Polskiej realizację – w związku z COVID-19 – działań zmierzających do przygotowania i przeprowadzenia wyborów Prezydenta RP w 2020 r. w trybie korespondencyjnym, zapowiadanych na 10 maja 2020 r. (sygn. akt VII SA/Wa 992/20). Wybory te wprawdzie się nie odbyły, jednakże na mocy wspomnianej decyzji premiera Poczta Polska zwróciła się do samorządów gminnych o udostępnienie jej spisów wyborców. Reakcja okazała się zróżnicowana: część samorządów udostępniła żądane spisy wyborców, inne zignorowały to żądanie. A jak w ówczesnej sytuacji należało postąpić? Jest to pytanie istotne i stale aktualne, gdyż podobne sytuacje mogą się powtarzać.

Niezależnie od tego aktualne pozostaje także pytanie, czy stwierdzając nieważność decyzji Prezesa Rady Ministrów z 16 kwietnia 2020 r., Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie przyznał rację tym samorządom, które odmówiły udostępnienia Poczcie Polskiej spisów wyborców.

Bez skutków prawnych…

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w sposób prawnie wiążący stwierdził, że decyzja Prezesa Rady Ministrów została wydana bez podstawy prawnej i jednocześnie z rażącym naruszeniem prawa. Wobec tego została w sposób prawnie wiążący (choć jeszcze nieprawomocny) uznana za nieważną, i to od samego momentu jej wydania, a więc od 16 kwietnia 2020 r. W świetle tego wyroku decyzja premiera nie wywołała żadnych skutków prawnych, które miała wywołać. Prezes Rady Ministrów nie był upoważniony do tego, by polecić Poczcie Polskiej realizację działań w zakresie przygotowania i przeprowadzenia wyborów Prezydenta RP w 2020 r. w trybie korespondencyjnym. Konkluzja cząstkowa jest zatem taka, że samorządy gminne nie zostały w sposób ważny zobowiązane do przekazania PP spisów wyborców.


Pozostało 51% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

  • ech...(2020-10-06 12:05) Zgłoś naruszenie 20

    Kolejny wyrok z typu: Widzicie ludzie, że to nie pies, tylko kot, ale nie wam o tym sądzić (chociaż macie rację, to ne pies!)

    Odpowiedz
  • Alex(2020-10-06 14:09) Zgłoś naruszenie 00

    Czyli te, które przekazały dane, złamały prawo, tak? Oczywiście nikt pociągnięty do odpowiedzialności nie będzie. Premier też nie. Za to my, podatnicy, musimy za to całe bezprawie nieźle zapłacić.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane