statystyki

Zainteresowanie skargą nadzwyczajną nie słabnie

autor: Małgorzata Kryszkiewicz01.10.2020, 07:51; Aktualizacja: 01.10.2020, 07:54
Sąd Najwyższy

Sąd Najwyższyźródło: ShutterStock

Prawie 7,5 tys. wniosków od obywateli o skierowanie do Sądu Najwyższego skargi nadzwyczajnej w ich sprawach wpłynęło do Prokuratury Krajowej – poinformował w odpowiedzi na interpelację jednego z posłów Bogdan Święczkowski, pierwszy zastępca prokuratora generalnego.

Skarga nadzwyczajna to dość młoda instytucja w naszym porządku prawnym; została wprowadzona uchwaloną w 2017 r. ustawą o Sądzie Najwyższym (Dz. U. z 2019 r. poz. 825 ze zm.). Przepisy zaczęły obowiązywać 3 kwietnia 2018 r. Od tamtego momentu do PK wpłynęło łącznie 7461 próśb o wniesienie skargi nadzwyczajnej. Zgodnie z przepisami obywatele nie mogą samodzielnie korzystać z tej instytucji prawnej, skargi na ich rzecz mogą wnosić przede wszystkim prokurator generalny oraz rzecznik praw obywatelskich, a w ograniczonym zakresie m.in. rzecznik małych i średnich przedsiębiorców czy prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Jak wynika z informacji udzielonych przez Bogdana Święczkowskiego, zainteresowanie skargą nadzwyczajną utrzymuje się na stałym, wysokim poziomie. W roku wejścia w życie nowych przepisów do PK wpłynęły 3004 prośby o złożenie tego typu skargi do SN, w 2019 r. było ich 2970, a w bieżącym roku (na dzień 26 sierpnia 2020 r.) prokuratura otrzymała takich wniosków już 1487.

Oczywiście nie wszystkie prośby są rozpatrywane zgodnie z wolą ich autorów. Świadczą o tym dane przedstawione przez prokuratora Święczkowskiego. Na razie bowiem PG zdecydował się na wniesienie łącznie zaledwie 121 skarg nadzwyczajnych – w 2018 r. jego skarg do SN trafiło zaledwie pięć, w roku 2019 było ich już 58. Na koniec bieżącego roku będzie ich zapewne jeszcze więcej, bo do 26 sierpnia br. PG skierował ich już 58.


Pozostało 40% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane