Konstytucja czasowo wyłączona

autor: Patryk Słowik29.09.2020, 06:00; Aktualizacja: 29.09.2020, 07:21
Patryk Słowik, fot. Wojciech Górski

Patryk Słowik, fot. Wojciech Górskiźródło: Dziennik Gazeta Prawna

Jakie jest znaczenie praw i wolności obywatelskich? Czy można je całkowicie wyłączyć bez podstawy prawnej, jeśli tak nakazuje komuś podejmującemu decyzje rozum? Okazuje się, że tak. I sędziowie ‒ ci, którzy powinni wczytywać się w ustawę zasadniczą na co dzień ‒ bez trudu pominęli kilka jej przepisów, „bo pandemia”.

Fundacja Court Watch Polska opublikowała właśnie swój nowy raport. Szczegółowo o nim mogą Państwo przeczytać we wczorajszym wydaniu DGP bądź na stronie fundacji. Nie wdając się zatem w szczegóły, przestano wpuszczać ludzi, którzy chcą przyglądać się rozstrzygnięciom w charakterze publiczności, do sądowych gmachów. Uznano, że rozprawy na czas epidemii przestaną być jawne. No bo ‒ wiadomo – niebezpiecznie, gdy obywatel wejdzie do budynku, a potem na salę. Jeszcze przywlecze ze sobą choróbsko...

A przecież art. 45 konstytucji jest jednoznaczny: rozpatrzenie sprawy następuje w sposób jawny, zaś wyrok jest ogłaszany publicznie. Oczywiście w wyjątkowych przypadkach jawność procesu może zostać ograniczona. Natomiast jawność ogłoszenia wyroku jest absolutna i w żadnym wypadku nie podlega ograniczeniom. Z kolei ograniczenie jawności procesu może się odbyć jedynie w drodze ustawy. Możliwość wejścia do sądu przez obywatela wynika jeszcze z kilku przepisów konstytucji.

Nazwijmy rzecz po imieniu: bez ustawy, na bazie zaleceń Ministerstwa Sprawiedliwości oraz rekomendacji sędziowskiego stowarzyszenia Iustitia (zabawne, że w niczym nie mogą oni się dogadać, a akurat w kwestii ograniczenia dostępu do sądów zajęli niemal bliźniacze stanowiska), wyłączono stosowanie wybranych przepisów ustawy zasadniczej. Do tego zrobiono to w sposób mało rozsądny, jeszcze bardziej nadwątlający zaufanie do wymiaru sprawiedliwości.


Pozostało 65% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane