statystyki

RPO interweniuje w sprawie sędzi Morawiec

autor: Piotr Szymaniak29.09.2020, 06:01; Aktualizacja: 29.09.2020, 07:18
Sędzia Beata Morawiec

Sędzia Beata Morawiecźródło: Agencja Gazeta
autor zdjęcia: Fot. Jakub Porzycki Agencja Gazeta

„Zachodzi obawa, że prowadzone w prokuraturze postępowanie może intencjonalnie prowadzić do ograniczania wolności słowa sędzi, zapewnionej w art. 54 ust. 1 Konstytucji RP oraz art. 10 ust. 1 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, naruszać jej dobre imię chronione na mocy art. 47 Konstytucji; a także w sposób niedopuszczalny ingerować w sferę jej niezawisłości gwarantowanej przez art. 45 ust. 1 konstytucji RP, art. 6 ust. 1 EKPC, art. 47 Karty Praw Podstawowych UE i art. 19 ust. 1 akapit 2 Traktatu o Unii Europejskiej, jak również naruszać jej prawo do rzetelnego procesu przed niezawisłym i bezstronnym sądem ustanowionym zgodnie z prawem” – wylicza Stanisław Trociuk, z-ca rzecznika praw obywatelskich, w piśmie do prokuratora krajowego Bogdana Święczkowskiego.

Chodzi o postępowanie zmierzające do postawienia zarzutów sędzi Sądu Okręgowego w Krakowie Beacie Morawiec, prezes Stowarzyszenia Sędziów „Themis”. Z kolei próba przeszukania jej domu (do którego nie doszło, ponieważ sędzia zastosowała się do wydania komputera i nośników danych) mogła naruszać immunitet sędziowski. Jednocześnie zdaniem RPO postępowanie w sprawie zgody na pociągnięcie Beaty Morawiec do odpowiedzialności karnej, które ma prowadzić Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego, będzie odbywać się z naruszeniem prawa. Postanowieniem zabezpieczającym Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej zawiesił przepisy o Izbie Dyscyplinarnej, uznając, że nie ona jest sądem ani w rozumieniu prawa Unii, ani prawa polskiego.


Pozostało 23% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • czytelnik(2020-09-29 09:06) Zgłoś naruszenie 104

    czekam, kiedy zaingerweniuje w sprawie Kijowskiego

    Odpowiedz
  • Q(2020-09-29 07:26) Zgłoś naruszenie 97

    Czy ta Pani odpowie swoim OSOBISTYM MAJĄTKIEM za wyprowadzone z Sądu środki finansowe należące do nas podatników?!!! Czy my dalej mamy płacić za złodziejstwo, a "elita" ma być bezkarna?!!!

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane