statystyki

Nowy termin zjazdu daje szansę harmonijnego współdziałania samorządu adwokackiego [OPINIA]

autor: Maciej Gutowski, Piotr Kardas24.09.2020, 08:27; Aktualizacja: 24.09.2020, 08:27
Czas uzyskany w następstwie słusznej uchwały NRA z 22 września br. skłania do rozważenia wszystkich okoliczności determinujących decyzje co do sposobu, formy i czasu przeprowadzenia zgromadzeń.

Czas uzyskany w następstwie słusznej uchwały NRA z 22 września br. skłania do rozważenia wszystkich okoliczności determinujących decyzje co do sposobu, formy i czasu przeprowadzenia zgromadzeń.źródło: ShutterStock

Podjęta stabilną większością uchwała Naczelnej Rady Adwokackiej z 22 września br. o zmianie terminu Krajowego Zjazdu Adwokatury na 19–21 marca 2021 r. łagodzi toczącą się w przestrzeni publicznej debatę na temat dopuszczalności oraz ram prawnych zgromadzeń izbowych i jest wyrazem samorządowego współdziałania.

Pozwala izbom na uzyskanie czasu potrzebnego na prawne dopracowanie koncepcji zgromadzeń stosownie do specyfiki danej izby, wejście w życie procedowanych zmian legislacyjnych i uzyskanie niezbędnej stabilności prawnej. W konsekwencji wyeliminuje ewentualność czynienia przez NRA użytku z powinności badania z urzędu zgodności z prawem uchwał okręgowych rad adwokackich o charakterze generalnym (art. 60 prawa o adwokaturze; por. post. WSA w Warszawie 3 stycznia 2012r., sygn. akt VI SAB/Wa 67/10), zwłaszcza tych w przedmiocie trybu odbycia zgromadzeń i dokonywania wyborów. Czas bowiem daje szansę wyeliminowania nieuchronnych w pośpiechu niedoskonałości.

Obowiązujące przepisy ustawy – Prawo o adwokaturze oraz regulaminu KZA i zgromadzeń izbowych przewidują, że organy te obradują i podejmują uchwały na sesjach plenarnych. Jedyną dotychczas wyraźnie przewidzianą przez prawo i powszechnie stosowaną formą ich realizacji było przeprowadzenie zgromadzeń w formie bezpośredniej. W par. 34 regulaminu przewidziano jedynie możliwość użycia przez obecnych na zgromadzeniu elektronicznego systemu oddawania lub liczenia głosów. W aktualnym (epidemicznym) stanie prawnym możliwe jest zgromadzenie w jednej sali maksymalnie 150 osób, co wynika z przepisów rozporządzenia i zostało potwierdzone oficjalnym stanowiskiem GIS. Dlatego też do tej pory jedynie mniejsze izby, w których nie istnieje ryzyko przekroczenia tej liczby, zdecydowały się na przeprowadzenie zgromadzeń w formie bezpośredniej.


Pozostało 85% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • adw. pom prz.(2020-09-25 11:14) Zgłoś naruszenie 00

    Może podebatujcie w sprawie "zaufania publicznego" i "rękojmy" na tle waszych koleżanek od "Słowika". :))))))

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane