statystyki

Kaleta: Wybory w samorządzie adwokackim powinny się odbyć [WYWIAD]

autor: Szymon Cydzik03.09.2020, 08:00; Aktualizacja: 03.09.2020, 08:02
Sebastian Kaleta

Sebastian Kaletaźródło: PAP
autor zdjęcia: Tomasz Gzell

Sebastian Kaleta: Ze strony ministerstwa nie będzie zielonego światła dla zmian, które pozwolą przedłużyć kadencję organom adwokatury na dość odległe terminy.

Jak się pan zapatruje na propozycję Naczelnej Rady Adwokackiej, zakładającą przedłużenie kadencji obecnych organów na czas pandemii plus 90 dni oraz upoważnienie samorządu do takich zmian w regulaminie, by jednak zgromadzenia mogły się odbyć mimo koronawirusa?

Chciałbym podkreślić, że odkąd stanęliśmy w obliczu epidemii, Ministerstwo Sprawiedliwości jest w kontakcie z samorządami radcowskim i adwokackim. Sondujemy ich potrzeby, by mogły sprawnie funkcjonować w tym niepewnym czasie, udało nam się sprawnie przeprowadzić w reżimie sanitarnym egzaminy zawodowe. Skutkiem tej współpracy były przepisy w ustawie covidowej, pozwalające zdalnie obradować wszystkim organom samorządu zawodowego. Jednak proces wyborczy rządzi się swoimi prawami. Dlatego już 15 maja wysłaliśmy pisma do Krajowej Izby Radców Prawnych i Naczelnej Rady Adwokackiej z pytaniem, czy regulacje, które znalazły się w tarczy antykryzysowej, są wystarczające właśnie do tego, by przeprowadzić wybory w nowym reżimie sanitarnym. Samorząd radców prawnych pewne propozycje złożył, z uwagi na fakt, że zjazdy rejonowe nie są właściwie organami, więc przepisy trzeba było doprecyzować. Proces wyborczy przebiega w tym samorządzie sprawnie. Natomiast NRA pismem z 26 maja oświadczyła, że art. 14h ustawy covidowej jest wystarczający dla wykonywania zadań ustawowych przez organy adwokatury. Konsekwentnie przyglądamy się sprawie i nasze stanowisko jako ministerstwa jest takie, że wybory powinny się odbyć. Jeśli są potrzebne lepsze regulacje, poprawiające bezpieczeństwo, jesteśmy otwarci na propozycje.


Pozostało 92% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • sceptyk(2020-09-04 10:35) Zgłoś naruszenie 10

    Prosze Pana. Czas wreszcie wrócić i uchwalić ustawę o licencjach prawniiczych, aby osoby chcące wykonywać zawód odpowiadający obecnie adwokatowi mialy wybór- działać na podstawie licencji czy też zapisać się do awokatury. obecnie o pomstę do nieba woła sytuacja, gdy człowiek wykonując zawód jest kontrolowany i wyrzucany przez konkurencję w zawodzie. I proszę nie pisać, że są wybory do wladz adwokackich- za komuny też byly wybory, a teraz są też wybory i na Białorusi, i wkorei północnej i na kubie. Kto będzie chcial zapisze się do adwokatów a kto nie , to będzie miał licencje.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane