statystyki

Zeznania na piśmie nie zawsze przyspieszą sprawę

autor: Bartosz Jankowski22.09.2020, 09:39; Aktualizacja: 22.09.2020, 09:40
Świadek składa zeznanie na piśmie, jeżeli sąd tak postanowi. W takim przypadku świadek składa przyrzeczenie przez podpisanie tekstu przyrzeczenia. Świadek jest obowiązany złożyć tekst zeznania w sądzie w terminie wyznaczonym przez sąd.

Świadek składa zeznanie na piśmie, jeżeli sąd tak postanowi. W takim przypadku świadek składa przyrzeczenie przez podpisanie tekstu przyrzeczenia. Świadek jest obowiązany złożyć tekst zeznania w sądzie w terminie wyznaczonym przez sąd.źródło: ShutterStock

Od kilku miesięcy sądy mają nowy sposób na przesłuchanie świadków niemogących stawić się osobiście. Jednak gdy pytania trzeba przesyłać za granicę, warto zadbać o kilka kwestii. W przeciwnym razie procedura okaże się czasochłonna i kosztowna.

Panująca obecnie epidemia koronawirusa wywołała nie tylko spowolnienie gospodarki czy ograniczenia w przemieszczaniu się, ale również istotnie zaburzyła pracę sądów. Wielu przedsiębiorców, którzy dochodzą swoich należności, znalazło się w trudnej sytuacji. W licznych sprawach zachodzi konieczność przesłuchania w charakterze świadków osób, które nie mogą stawić się w polskim sądzie, bo przebywają np. za granicą. Przedsiębiorcy szukają zatem sposobu, jak można przesłuchać takiego świadka, zwłaszcza gdy jego zeznania mogą się okazać kluczowe dla rozstrzygnięcia sprawy.

Stare i nowe możliwości

Dotychczas sądy dość często korzystały z rozwiązania, jakie daje rozporządzenie Rady (WE) nr 1206/2001 z 28 maja 2001 r. w sprawie współpracy między sądami Państw Członkowskich przy przeprowadzaniu dowodów w sprawach cywilnych lub handlowych (Dz.Urz. UE z 2001 r. L 174, s. 1). Na jego podstawie polski sąd (sąd wzywający) występował do odpowiednika z innego państwa członkowskiego Unii Europejskiej (sąd wezwany) do przeprowadzenia dowodu (procedura ta nie dotyczy Danii). Mogło to nastąpić w dwojaki sposób, tj. świadka przesłuchiwał:

  • sąd wezwany zgodnie z przepisami obowiązującymi w kraju, w którym ma nastąpić przesłuchanie albo
  • polski sąd za pomocą środków komunikacji na odległość, a świadek wzywany był do stawiennictwa w sądzie wezwanym.

W tym drugim przypadku przesłuchanie odbywało się na zasadzie dobrowolności, tzn. sąd nie mógł wobec świadka stosować środków przymusu.


Pozostało 69% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane