statystyki

Błędna interpretacja pisma przez śledczego nie stanowi deliktu

autor: Szymon Cydzik22.09.2020, 08:06; Aktualizacja: 22.09.2020, 08:07
Rzecznik dyscyplinarny kwestionował ten argument, podnosząc, że jej rolą jako prokurator nadrzędnej było właśnie wyłapywanie nieprawidłowości. I chociaż miała do tego narzędzia, nie podjęła działań, by im zapobiec.

Rzecznik dyscyplinarny kwestionował ten argument, podnosząc, że jej rolą jako prokurator nadrzędnej było właśnie wyłapywanie nieprawidłowości. I chociaż miała do tego narzędzia, nie podjęła działań, by im zapobiec.źródło: ShutterStock

Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego utrzymała wczoraj w mocy wyrok uniewinniający prokurator rejonową od zarzutów popełnienia błędów w nadzorze (sygn. akt II DSI 24/20).

Sprawa rozpoczęła się w czerwcu 2018 r., gdy zastępca rzecznika dyscyplinarnego przy prokuratorze generalnym wszczął postępowanie dotyczące prokurator rejonowej w Wieliczce. Rzecznik zarzucał jej, że w wyniku popełnionych przez nią błędów i zaniedbań przy nadzorze nad śledztwem prawo jazdy zatrzymane oskarżonemu zostało mu zbyt późno zwrócone (a ponadto w ogóle nie powinno być zabrane). Chodziło o to, że pismo będące w istocie wnioskiem o zwrot zatrzymanego dokumentu, zostało przez obie śledcze (nadzorującą i nadzorowaną) uznane za odwołanie od postanowienia o zatrzymaniu prawa jazdy.

Ponieważ minął termin na wniesienie środka odwoławczego, nie został on uwzględniony, a oskarżony złożył zażalenie na postanowienie o odmowie uwzględnienia go. Obwiniona prokurator przekazała je do sądu wraz z wnioskiem o nieuwzględnianie. Jednak Sąd Rejonowy w Wieliczce wskazał, że postępowanie odwoławcze w ogóle nie powinno być wszczynane, a pierwsze pismo oskarżonego było w istocie wnioskiem o zwrot prawa jazdy, nie zażaleniem na jego zatrzymanie.


Pozostało 70% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane