statystyki

Praca na zmiany się nie sprawdziła. Prokuratorzy chcą jej zniesienia

autor: Piotr Szymaniak16.09.2020, 08:01; Aktualizacja: 16.09.2020, 08:26
Od poszczególnych prokuratorów dochodzą jednak sygnały o pogarszających się wskaźnikach efektywności.

Od poszczególnych prokuratorów dochodzą jednak sygnały o pogarszających się wskaźnikach efektywności.źródło: ShutterStock

Związek Zawodowy Prokuratorów i Pracowników Prokuratury RP zabiega o zniesienie pracy zmianowej śledczych. Petycję z podobnymi żądaniami złożyli w Ministerstwie Sprawiedliwości oraz Prokuraturze Krajowej także przedstawiciele Solidarności.

Związkowcy wskazują na dysfunkcjonalność obecnego systemu, który nie jest kompatybilny z sądami, policją, a nawet aresztami śledczymi (konwoje aresztantów odbywają się tylko do godz. 15.30).

– Dwuzmianowość w prokuraturze nie zdała egzaminu. W praktyce i tak dochodzi do kontaktu między osobami pracującymi na różnych zmianach, a dodatkowo w niektórych jednostkach przeprowadzono reorganizację bez skutecznych zmian regulaminu pracy. Powiadomiliśmy o tym zresztą głównego inspektora pracy – mówi Edyta Odyjas, szefowa NSZZ „Solidarność” Pracowników Sądownictwa i Prokuratury. – Ponadto zmiany wpłynęły negatywnie na wykonywanie zadań prokuratury. Często zdarzają się sytuacje, że czynności, które dotąd mogły być wykonane od razu, muszą oczekiwać na przyjście pracownika, który swoje obowiązki wykonuje na innej zmianie – dodaje.

Potwierdza to Jacek Skała, szef ZZPiPP. – Kierownicy jednostek są zmęczeni nadzorem nad funkcjonowaniem „zmianowości” i mają problemy z zapanowaniem nad chaosem. W wielu jednostkach system zmianowy, połączony z brakami kadrowymi, spowalnia obieg dokumentów i generuje ryzyko uchybień w przestrzeganiu terminów – dodaje Skała.


Pozostało 68% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane