statystyki

Zwara: Jest czas na nowe rozdanie i nowe władze [WYWIAD]

autor: Szymon Cydzik16.09.2020, 08:00; Aktualizacja: 16.09.2020, 08:17
Andrzej Zwara

Andrzej Zwaraźródło: Agencja Gazeta
autor zdjęcia: fot. Mateusz Skwarczek Agencja Gazeta

Andrzej Zwara: Wydaje mi się, że potrzebujemy nowej dynamiki w zakresie spraw publicznych. Polityka bardzo zdominowała te ostatnie 4 lata. Oczekiwałbym, aby samorząd wrócił do korzeni

Niedawno dziekan Maciej Gutowski zapowiedział, że będzie ubiegał się o fotel prezesa NRA. Czy pan również planuje – ponownie - startować na to stanowisko?

Nie planuję. Byłem prezesem 6 lat i uważam, że nie wchodzi się dwa razy do tej samej rzeki, zwłaszcza gdy pojawia się kandydat na nowe czasy. Wydaje mi się, że każdy czas kreuje inne wyzwania. Ja byłem prezesem na lata 2010-2016 i wykonywałem swoją misję mierząc się z tymi wyzwaniami, które wówczas samorząd miał przed sobą. A dziś uważam, że jest czas na nowe rozdanie i nowe władze. 

Jak pan ocenia, nazwijmy to, zamieszanie, z organizacją zgromadzeń izbowych i Krajowego Zjazdu. Zwłaszcza w kontekście pisma NRA do Ministerstwa Sprawiedliwości z maja tego roku, w którym wskazano, że obowiązujące przepisy są wystarczające, a teraz jednak Rada zabiega o ich zmianę?

Osobiście nie znam tej korespondencji. Dowiedziałem się o niej z wywiadu ministra Kalety w państwa gazecie. Nie będę ukrywał, że byłem zaskoczony tą informacją. Jednak to, co pan nazwał “zamieszaniem” jest pochodną obiektywnej sytuacji wynikającej z epidemii. Nasza ustawa (Prawo o adwokaturze) przewiduje wybory bezpośrednie, powszechne, tajne i wyklucza jakąkolwiek inną formę przeprowadzenia zgromadzeń i Krajowego Zjazdu Adwokatury. A w połączeniu z obowiązującymi wymogami sanitarnymi, które - jak powiedziałem - są pochodną epidemii, a z których wynika, że nie można organizować zgromadzeń powyżej 150 osób, Adwokatura ma poważny problem organizacyjny jak te zgromadzenia i Zjazd przeprowadzić.

Osobiście prezentuję stanowisko realistyczne, przyjmując, że zgromadzenia powinny się odbyć najszybciej, jak to możliwe. Jeżeli uda się do października przeprowadzić zgromadzenia i w listopadzie Zjazd, to bardzo dobrze. Jednak nie jestem fanatykiem w tej kwestii, bo uważam, że bezpieczeństwo i zdrowie kolegów są absolutnym priorytetem, a dodatkowo - w związku z obowiązującymi ograniczeniami sanitarnymi - zgromadzeń tych nie można przeprowadzić we właściwy sposób. Nie mamy też żadnego innego ustawowego sposobu ich przeprowadzenia. Propozycje legislacyjne Ministerstwa Sprawiedliwości mają szanse wejść w życie najwcześniej w październiku tego roku. I to jest właśnie powodem problemów, z którymi dziś zmaga się Adwokatura.


Pozostało 88% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane