statystyki

Spór o alimenty w Wielkiej Brytanii i w Polsce

autor: Marcin Wybranowski15.09.2020, 09:20; Aktualizacja: 15.09.2020, 09:27
Sytuacja jest tym bardziej patowa, że w świetle prawa brytyjskiego doszło już z mocy prawa do wygaszenia obowiązku alimentacyjnego z uwagi na osiągnięcie stosownego wieku przez dziecko

Sytuacja jest tym bardziej patowa, że w świetle prawa brytyjskiego doszło już z mocy prawa do wygaszenia obowiązku alimentacyjnego z uwagi na osiągnięcie stosownego wieku przez dzieckoźródło: ShutterStock

Sąd zakwestionował możliwość uznania orzeczenia brytyjskiego urzędu zmieniającego zasądzone wcześniej w Polsce świadczenie alimentacyjne.

S prawa naszego czytelnika dotyczyła świadczenia alimentacyjnego na dziecko zasądzonego kilka lat temu przez polski sąd. Następnie, już w Wielkiej Brytanii, tamtejszy organ obniżył świadczenie. Wnioskodawca chciał uznania decyzji Urzędu Alimentacyjnego Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii (Child Maintenance Service, CMS). Jego zdanie podzielił w I instancji sąd okręgowy. Oddalając wniosek o uznanie (sygn. akt. I Acz 279/18), sąd apelacyjny stwierdził jednak, że analiza treści owej decyzji nie wskazuje, że została ona wydana ze względu na zmianę okoliczności. Zdaniem sądu jest ona całkowicie niezależna od wyroku sądu polskiego i nie orzeka o zmianie obowiązków w nim ustalonych, co prowadzi do wniosku, że decyzja ta nie zawiesza ani nie ogranicza wykonania poprzedniego orzeczenia. W konsekwencji ziściła się przesłanka z art. 24 lit. c Rozporządzenia 4/2009 wykluczająca możliwość uznania wyroku.


Pozostało 70% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (7)

 • kolo(2020-09-16 13:07) Zgłoś naruszenie 130

  Sędziowska mafia, oszukują w ogóle się z tym nie kryjąc i to mają być sądy ? Kpina z ludzi, każdy po podstawówce wiedziałby jak należy osądzić opisany przypadek ale jak się bierze w łapę to potem takie są wyroki. Bandyci

  Odpowiedz
 • Zenon (2020-09-15 20:29) Zgłoś naruszenie 121

  Bandyci post UBcy przede wszystkim społeczeństwo jest gole, ponad 90 % zapi... ala na tych i opłaty. Walicie UBcy astronomiczne alimenty często przekraczające dochód. To wasz post UB cki myk bo jako jedyna dziedzina tego Bantustanu prawidłowo funkcjonuje i pasożytujecie na tkance narodu zyjac z niszczenoa przede wszystkim ojców i ich dzieci. Cała ta wierchuszka nierobów ma z tego hajsl : lhieny adwokackie, kuratorzy, komornicy. Jesteście szczególnie niebezpieczną mafią slkoncentrowaną na wyniszczenie rodzin. Od czesow " dobrej podmiany" zrobiliście bandyci ponad 4000000 półsierot, eleminując z ich życia ojców w ponad 93 % przypadków. Bandyta z Ząbkowic zakatował mi córkę doszczętnie, odcinała sobie nadgarstki tym Ząbkowickim syfem.

  Odpowiedz
 • Michał(2020-09-17 09:42) Zgłoś naruszenie 120

  Ciekawe, że w tym kraju nikt nic nie robi z takimi fałszerstwami. Dlaczego sędzia ma prawo wbrew prawu i dowodom wydawać tak skandaliczne wyroki ? Tak się cwaniacy w togach podpierają prawem unijnym jak chodzi o ich własne stołki ale kiedy sprawa dotyczy szarego obywatela to mają go za śmiecia. Dlaczego nie skonsultowali tego jak inny kraj wydaje wyroki ? Bo wiedzą, że nie mają racji ale wyrok miał zapaść taki jaki sobie zaplanowali. Co tam prawo, ma być bo ja tak chcą . Tak niszczą ludziom życie i się z nich śmieją bo są bezkarni. I tak zgorzkniała sędzia ( jestem w 99% pewien, że wyrok wydała kobieta bo dziwnym przypadkiem sprawy rodzinne osądzają kobiety) , rozczarowana życie postanowiła, że ojciec będzie dalej płacił alimenty choć ktoś już nie jest do nich uprawniony. Tak żałosny przykład jak patologiczne jest to środowisko. Ciekawe czy sama chciałby płacić alimenty w takiej sytuacji ? Tylko eliminacja z zawodu takich ludzi i strach przed karą coś zmienią. W innym przypadku ta nadzwyczajna kasta będzie nadal tworzyć własne prawo i się śmiać.

  Odpowiedz
 • Akm(2020-09-17 12:17) Zgłoś naruszenie 110

  Wpisałem w wyszukiwarkę sygnaturę tej sprawy z artykułu i okazało się, że i SN się tym zajmował ale co mnie nie zdziwiło odmówił rozpatrzenia skargi kasacyjnej. No bo SN i SA mieszczą się w tym samym gmachu więc dlaczego koleżance albo koledze wykazywać wadliwość orzeczniczą? Dopiero media muszą się zająć tematem aby obnażyć jak ustawiane są wyroki w sądach bo i w tej sprawie nic innego nie zaszło. Tacy sędziowie powinni dyscyplinarnie zostać wydaleni z zawodu.

  Odpowiedz
 • lex(2020-09-17 17:28) Zgłoś naruszenie 90

  Bo polski sędzia to Bóg i wara aby ktoś inny zmieniał ich święty wyrok. Są nieomylni i wszechmogący. Sytuacja jak z Kafki. Jakkolwiek wykażesz, że się mylą to i tak osądzą jak zaplanowali. Walczcie dalej o wolne sądy.

  Odpowiedz
 • Lawyer UK(2020-09-18 14:29) Zgłoś naruszenie 80

  Ciekawe czy sędziowie zdali sobie sprawę, że takim wyrokiem zablokowali możliwość uznawania brytyjskich alimentów w Polsce. Czyżby naiwnie liczyli na to, że UK zmieni prawo i formę ich wydawania bo ich polscy koledzy tego sobie bezpodstawnie życzą ?

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane