statystyki

Zlecenie egzekucji spłaconej należności kosztowne dla wierzyciela

autor: Marcina Nagórek15.09.2020, 09:14; Aktualizacja: 15.09.2020, 09:15
Zatem w opisanej sytuacji można próbować złożyć skargę na postanowienie komornika, lecz z dużym prawdopodobieństwem zostanie ona oddalona przez sąd. Alternatywą jest złożenie wniosku w trybie art. 48 ust. 1 ustawy o kosztach komorniczych o obniżenie opłaty egzekucyjnego – bowiem taka możliwość przysługuje także wierzycielowi.

Zatem w opisanej sytuacji można próbować złożyć skargę na postanowienie komornika, lecz z dużym prawdopodobieństwem zostanie ona oddalona przez sąd. Alternatywą jest złożenie wniosku w trybie art. 48 ust. 1 ustawy o kosztach komorniczych o obniżenie opłaty egzekucyjnego – bowiem taka możliwość przysługuje także wierzycielowi.źródło: ShutterStock

2 sierpnia skierowaliśmy wniosek egzekucyjny do komornika wobec jednego z dłużników naszej spółki. Sęk w tym, że nie zauważyliśmy, że należność spłacił on jeszcze na początku lipca. Główny księgowy był wówczas na urlopie, a osoba, która go zastępowała, niedokładnie skontrolowała stan konta. Postanowieniem z 1 września 2020 r. komornik obciążył nas opłatą egzekucyjną w wysokości prawie 4 tys. zł za rzekome niecelowe wszczęcie egzekucji. Czy można to podważyć?

Zacznijmy od tego, że to wierzyciel inicjuje postępowanie egzekucyjne, co wynika wprost z art. 796 par. 1 kodeksu postępowania cywilnego, w którym postanowiono, że wniosek o wszczęcie egzekucji składa się stosownie do właściwości sądowi lub komornikowi. Na uwagę zasługuje także fakt, że koszty postępowania egzekucyjnego co do zasady ponosi dłużnik (tak wynika z art. 770 k.p.c.). Ściąga się je wraz z egzekwowanym świadczeniem. Zaś wysokość kosztów ustala postanowieniem komornik wraz z ukończeniem postępowania egzekucyjnego – jeżeli jego przeprowadzenie należy do niego.


Pozostało 82% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane