statystyki

Za nami piąta rocznica prawa do petycji. Czy odmieniła lokalne życie obywateli?

autor: Andrzej Halicki08.09.2020, 12:25; Aktualizacja: 08.09.2020, 12:29
Na podstawie obserwacji portali internetowych prowadzonych przez władze samorządowe można pokusić się o wyróżnienie dwóch podejść tych podmiotów do realizacji prawa petycji.

Na podstawie obserwacji portali internetowych prowadzonych przez władze samorządowe można pokusić się o wyróżnienie dwóch podejść tych podmiotów do realizacji prawa petycji.źródło: ShutterStock

Minęła piąta rocznica obowiązywania ustawy o petycjach. Jak prawo funkcjonuje na poziomie lokalnym?

W uproszczeniu petycja to wystąpienie skierowane m.in. do organu władzy publicznej, które zawiera żądanie np. zmiany przepisów prawa, podjęcia określonego rozstrzygnięcia lub innego działania w interesie podmiotu wnoszącego petycję, interesie publicznym lub podmiotu trzeciego (za jego zgodą). Petycja może dotyczyć wszystkich spraw mieszczącym się w zakresie zadań i kompetencji jej adresata. W praktyce petycje wnoszone do wójtów, burmistrzów i prezydentów miast dotyczą takich obszarów życia lokalnego jak naprawa chodnika, budowa ścieżki rowerowej, zamontowanie sygnalizacji świetlnej, ograniczenie prędkości pojazdów w tym poprzez zainstalowanie progów zwalniających, zmiany organizacji ruchu, uruchomienia nowej linii autobusowej, naprawy nawierzchni ulicy, zaplanowania przejść dla pieszych, nadania nazwy ulicy, założenia placu zabaw, utworzenia parku itp.

Ten przykładowy katalog opracowany na podstawie petycji, które zostały w ostatnich latach wniesione do organów władzy samorządowej, potwierdza znaczenie analizowanej instytucji dla mieszkańców gmin i miast. Petycja może wpływać na poprawę jakości życia, stymulując władze do podjęcia konkretnych działań. Co istotne, w przeciwieństwie do innych podań (np. wniosków i skarg) petycje są publikowane na stronach internetowych adresatów, co umożliwia wszystkim zainteresowanym zapoznanie się z problemami zgłaszanymi przez innych członków wspólnoty i dokonanie oceny sposobu reakcji władz wybieranych w wyborach samorządowych. Mechanizm jest ważny także z punktu widzenia adresatów: dzięki zgłoszonemu żądaniu wójt, burmistrz czy prezydent otrzymuje informację o tych sprawach, które są niedostrzegane z poziomu ratusza.


Pozostało 80% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane