statystyki

Maseczki samoistne. Czy rzeczywiście nie ma prawnego obowiązku ich noszenia?

autor: Kamil Stępniak08.09.2020, 11:40; Aktualizacja: 08.09.2020, 11:47
„Nie trzeba nosić maseczek. Sąd tak orzekł!” I tak właśnie – w mniemaniu wielu obywateli – wprowadzono w Polsce system prawa precedensowego. W rozmaitych zakątkach internetu można zaś wyczytać, że maseczek nie trzeba nosić, bo ten obowiązek „wprowadzono w rozporządzeniu, a te ludzi nie dotyczą” (sic!).

„Nie trzeba nosić maseczek. Sąd tak orzekł!” I tak właśnie – w mniemaniu wielu obywateli – wprowadzono w Polsce system prawa precedensowego. W rozmaitych zakątkach internetu można zaś wyczytać, że maseczek nie trzeba nosić, bo ten obowiązek „wprowadzono w rozporządzeniu, a te ludzi nie dotyczą” (sic!).źródło: ShutterStock

Czy osoby, które ostentacyjnie nie zakrywają nosa i ust, stoją ponad prawem, czy rzeczywiście nie ma prawnego obowiązku noszenia masek?

P roblem braku umocowania prawnego zasłaniania nosa i ust sygnalizował rzecznik praw obywatelskich w piśmie do prezesa Rady Ministrów z 20 maja 2020 r. Że problem nie jest wymyślony, widać także w judykatach. Na przykład Sąd Rejonowy w Kościanie w postanowieniu z 8 czerwca 2020 r. (sygn. akt II w 71/20) odmówił wszczęcia postępowania w sprawie o ukaranie mężczyzny w związku ze załamaniem przez niego zakazu przemieszczania się i nakazu zakrywania nosa i ust. Rozstrzygnięcie to znalazło się niemal na sztandarach „antymaseczkowców”.

Argumentacja sądu (zgodna z linią przyjętą przez RPO) sprowadzała się przede wszystkim (choć to duże uproszczenie) do przekroczenia upoważnienia ustawowego do wydania rozporządzenia (w zakresie jego materii). Sąd podniósł także, że „przepisy porządkowe” o których mowa w art. 54 kodeksu wykroczeń (a na tej podstawie nakładane są kary) nie mogą dotykać materii praw podstawowych, a samo upoważnienie ma charakter blankietowy. Postanowienie to tchnęło ducha optymizmu w maseczkowych antagonistów. „Nie trzeba nosić maseczek. Sąd tak orzekł!” I tak właśnie – w mniemaniu wielu obywateli – wprowadzono w Polsce system prawa precedensowego. W rozmaitych zakątkach internetu można zaś wyczytać, że maseczek nie trzeba nosić, bo ten obowiązek „wprowadzono w rozporządzeniu, a te ludzi nie dotyczą” (sic!).

Problem istnieje i należy się zastanowić nad jego rozwiązaniem. I – obok próby dotarcia do świadomości społecznej – pamiętać o zasadach pewności, stabilności prawa oraz po prostu rzetelnej legislacji niezbędnych, by przepisy mogły być skutecznie egzekwowane przez organy państwa.


Pozostało 84% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (19)

 • stach(2020-09-08 13:23) Zgłoś naruszenie 543

  Szef Sanepidu przyznaje, że maski są głównie nie po to, by chronić, ale by PRZYPOMINAĆ, że "jest pandemia"Po takim przypływie szczerości nawet najbardziej zagorzali covidianie będą mieli problem, by bronić absurdalnych przepisów wprowadzonych pod pretekstem koronawirusa. Główny Inspektor Sanitarny Jarosław Pinkas w Radiu ZET przyznał, że maski tylko "w jakiejś mierze, nie w pełni zatrzymuje patogeny". Natomiast jej głównym celem jest "świadczenie o tym, że jest pandemia". Jak przekonuje szef Sanepidu, "maseczka musi być", gdyż "nie wyobraża sobie" by "w dwóch swoich kieszeniach nie miał maseczki". Następnie założył własną, zwykłą bawełnianą maseczkę, na co uwagę zwróciła prowadząca rozmowę Beata Lubecka. - To jest taka maseczka, która powoduje to, że myślę, że muszę zachować dystans, nie dotykać twarzy. Ta maseczka ma oczywiście także w jakiejś mierze, no nie w pełni oczywiście, zatrzymuje patogeny. Ale ta maseczka świadczy o tym, że jest pandemia - palnął Pinkas. - Im więcej ludzi nosi maseczkę, tym się bardziej racjonalnie zachowują i pamiętają o tym, że jesteśmy w bardzo trudnym czasie - przekonywał. Twierdził również, że "naszym obywatelskim obowiązkiem jest nosić maseczkę wszędzie tam, gdzie jest to zalecane". Problem w tym, że w Polsce rząd nie wprowadził zaleceń, a jedynie bardzo wątpliwe, coraz powszechniej podważane przez lekarzy nakazy. Innymi słowy, szef Sanepidu przyznał, że maseczka ma nie chronić przed jakimkolwiek zakażeniem, a jedynie przypominać, że rząd ogłosił pandemię.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Pandemia głupoty(2020-09-08 18:10) Zgłoś naruszenie 5112

  Maseczki z punktu widzenia Konstytucji RP nie są obowiązkowe. Koniec, kropka. Testy są niedokładne, w zasadzie nie wiadomo co testują. Śmiertelność nie wskazuje na epidemię. Ogólnie Muppets Show.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • Marian(2020-09-08 12:39) Zgłoś naruszenie 395

  Dlaczego Rząd przez pół roku nie potrafił poprawić tych przepisów napisanych na kolanie?

  Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
 • Bzv(2020-09-09 07:59) Zgłoś naruszenie 336

  Kowid jedna wielka sciema

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Z mysla o starszych(2020-09-08 16:32) Zgłoś naruszenie 3229

  Bardzo mi przeszkadza brak rozumu u ludzi, do braku empatii juz zdazylem sie przyzwyczaic.

  Odpowiedz
 • Virósolok sfiatowej klasy(2020-09-08 20:05) Zgłoś naruszenie 3012

  Covidianie wszystkich krajów leczcie się !!! NA GŁOWĘ.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • emeryt opodatkowany(2020-09-08 17:22) Zgłoś naruszenie 2416

  Nie zadbano o ochronę ludzi starszych, chorych i słabych przy jednoczesnym pobieraniu od emerytur i rent 17% podatku PIT, wykluczono ich z pomocy w ramach tzw, tarcz antykryzysowych itd, itd,... Gdy poprosiłam młodą osobę bez maski w sklepowej kolejce o zachowanie dystansu , to odpowiedziała mi : " co ci się stara k...o nie podoba...., wy....j stąd..."

  Odpowiedz
 • Toto (2020-09-08 18:15) Zgłoś naruszenie 1416

  ******************* myśli że jest nieśmiertelna,a ludzie starsi zajmują niepotrzebnie przestrzeń dla młodych nadludzi. Zapominają, że będą starzy i tež będą ich traktować jak........ Smutne

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Waldi(2020-09-08 19:12) Zgłoś naruszenie 1328

  Rzeczywiście łapska im odpadną jak założą maskę że im się chce pluć do innych

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane