statystyki

Posłowie kierują wnioski do TK w interesie narodu

autor: Małgorzata Kryszkiewicz07.09.2020, 07:41; Aktualizacja: 07.09.2020, 08:42
Przepis w praktyce zamyka posłom możliwość uzyskania w TK rozstrzygnięcia

Przepis w praktyce zamyka posłom możliwość uzyskania w TK rozstrzygnięciaźródło: ShutterStock

Taka teza pojawia się w udostępnionym na stronie Trybunału Konstytucyjnego uzasadnieniu do najnowszego wniosku złożonego przez marszałek Sejmu.

Jak pisaliśmy jako pierwsi w środowym wydaniu DGP, Elżbieta Witek kwestionuje w nim przepis, zgodnie z którym TK wraz z zakończeniem kadencji parlamentu musi umorzyć wszystkie postępowania zainicjowane przez posłów lub senatorów (tzw. zasada dyskontynuacji).

Marszałek Sejmu uważa, że art. 59 ust. 1 pkt 5 ustawy o organizacji i trybie postępowania przed Trybunałem Konstytucyjnym (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 2393) jest niezgodny m.in. z wyrażoną w konstytucji zasadą zwierzchnictwa narodu. Jak bowiem można przeczytać w uzasadnieniu wniosku możliwość zaskarżania do TK przez parlamentarzystów poszczególnych przepisów „nie służy wyłącznie abstrakcyjnie pojmowanym «grupom posłów» (ani «grupom senatorów») oraz ich indywidualnym interesom”. Marszałek Witek przekonuje, że parlamentarzyści sprawują swój mandat i realizują wszystkie swoje konstytucyjne kompetencje w imieniu narodu. Podkreśla, że „zasada zwierzchnictwa narodu przesądza, że prawo posłów (lub senatorów) do wnoszenia wniosków do trybunału dokonywane jest w interesie całego narodu”.


Pozostało 69% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane