statystyki

UOKiK skontroluje adwokatów i radców prawnych

autor: Szymon Cydzik25.08.2020, 08:01; Aktualizacja: 25.08.2020, 08:24
Jeśli zgromadzony w jego toku materiał wzbudzi zastrzeżenia urzędu, może on rozpocząć postępowanie w sprawie naruszenia zbiorowych interesów konsumentów oraz stosowania niedozwolonych postanowień umownych.

Jeśli zgromadzony w jego toku materiał wzbudzi zastrzeżenia urzędu, może on rozpocząć postępowanie w sprawie naruszenia zbiorowych interesów konsumentów oraz stosowania niedozwolonych postanowień umownych.źródło: ShutterStock

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów poinformował w poniedziałek o rozpoczęciu postępowań wyjaśniających w sprawie 15 kancelarii prawnych. 

To wynik skarg napływających do urzędu dotyczących niejasnych zasad ustalania wynagrodzenia i braku określenia w sposób zrozumiały górnej granicy kosztów (bez tego klient nie może w pełni oszacować wydatków). Kwestionowane są także klauzule przewidujące, że w przypadku unieważnienia lub przewalutowania umowy kredytu całość korzyści uzyskanych w ich wyniku przejdzie na kancelarię prawną, a nie klienta. Zdarzają się też przypadki, że kancelarie wyłączają swoją odpowiedzialność za niedostarczenie dokumentów (nawet gdy kancelaria nie zwracała się z prośbą o nie). Niektóre umowy zawierają też klauzule poufności, obowiązujące nawet przez 10 lat.

Postępowanie UOKiK nie ogranicza się tylko do osób procesujących się o kredyty frankowe. Dotyczy ono także umów z kancelariami o prowadzenie spraw dotyczących obligacji spółki GetBack oraz umów ubezpieczenia na życie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym. Na razie jest to jedynie postępowanie wyjaśniające.

Jeśli zgromadzony w jego toku materiał wzbudzi zastrzeżenia urzędu, może on rozpocząć postępowanie w sprawie naruszenia zbiorowych interesów konsumentów oraz stosowania niedozwolonych postanowień umownych.


Pozostało 45% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

 • czas najwyższy zabrać się za to(2020-08-25 11:39) Zgłoś naruszenie 61

  adwokat i radca zawód zaufania społecznego?

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • AA(2020-08-25 12:09) Zgłoś naruszenie 40

  Czy w "GP" nie potraficie napisać, ze wiele "kancelarii prawnych" działa jako spółki z o.o. a adwokatów lub radców jedynie sobie wynajmują

  Odpowiedz
 • Patryk(2020-08-26 22:23) Zgłoś naruszenie 00

  Proszę sprawdzić działania adwokata Marcina Zamojskiego z Brzegu Dolnego. Obecnie prowadzona jest sprawa w Sądzie Rodzinnym i są podstawy do tego że złożył pozew do sądu w kłamstwie bo takie informację zebrał od matki mojego dziecka.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane