statystyki

Pandemia nie spowodowała zaległości w płaceniu składek

autor: Szymon Cydzik17.08.2020, 08:13; Aktualizacja: 17.08.2020, 08:14
prawo, koronawirus

Najwięcej wniosków wpłynęło w stołecznej ORA, która liczy ponad 5 tys. członków, a z niewykonującym zawodu prawie 7 tys. Wniosków było 722, z czego 22 rozpatrzono odmownie, a resztę pozytywnie. Kolejne 23 jest wciąż rozpatrywanych. Wpływają też nowe, choć suma zaległości nie wzrosła.źródło: ShutterStock

W większość okręgowych rad adwokatów i radców prawnych koronawirus tylko w stopniu zwiększył liczbę pełnomocników zalegających z opłatą składki oraz kwotę tych zaległości.

Wiele izb adwokackich podjęło uchwały o odgórnym zwolnieniu ze składek na trzy miesiące. Na takie rozwiązanie zdecydowały się okręgowe rady adwokackie (ORA) w Białymstoku i Poznaniu. W Kielcach zwolniono ze składek za kwiecień i maj. W Szczecinie odroczono obowiązek opłaty składek od marca do maja (zwolniono zaś z nich zupełnie aplikantów i adwokatów praktykujących krócej niż dwa lata). Szacuje się, że spadki wpływów izby z tego tytułu mogą sięgać 20 proc. Krakowska ORA, która co miesiąc zwalnia ponad 200 (z ok. 2000) adwokatów ze składek (ale nie z OC), spadek wpływów określa jako zauważalny.

ORA w Rzeszowie, zrzeszająca ponad 1 tys. adwokatów, zaniechała poboru składek za maj od wszystkich adwokatów. Dodatkowo zaniechano poboru składki samorządowej za dodatkowe trzy miesiące od adwokatów, u których stwierdzono COVID-19, i za miesiąc od adwokatów, którzy zostali poddani przymusowej kwarantannie.


Pozostało 77% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane