statystyki

NSA rozwiał wątpliwości dotyczące zamrożenia i odmrożenia terminów w czasie epidemii koronawirusa

autor: Katarzyna Jędrzejewska17.08.2020, 07:31; Aktualizacja: 17.08.2020, 07:32
Sąd orzekł wtedy, że „jakkolwiek stan zagrożenia epidemicznego obowiązywał na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej od 14 marca 2020 r. (a od 20 marca 2020 r. stan epidemii), to jednak powołany przepis wszedł w życie dopiero 31 marca 2020 r.”. Sejm nie wprowadził przy tym żadnego przepisu przejściowego, z którego wynikałoby, że art. 15zzs zaczął działać wstecz.

Sąd orzekł wtedy, że „jakkolwiek stan zagrożenia epidemicznego obowiązywał na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej od 14 marca 2020 r. (a od 20 marca 2020 r. stan epidemii), to jednak powołany przepis wszedł w życie dopiero 31 marca 2020 r.”. Sejm nie wprowadził przy tym żadnego przepisu przejściowego, z którego wynikałoby, że art. 15zzs zaczął działać wstecz.źródło: ShutterStock

Terminy procesowe i sądowe zaczęły znów biec 24 maja 2020 r. – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. Miesiąc temu natomiast wyjaśnił, kiedy doszło do ich zawieszenia. Nastąpiło ono z datą 31 marca br. – stwierdził.

Oba postanowienia sądu kasacyjnego są odpowiedzią na liczne wątpliwości powstałe wskutek uchwalenia przepisów o zawieszeniu terminów procesowych i sądowych, a następnie o ich odwieszeniu. Do ich zamrożenia z powodu epidemii koronawirusa doszło na podstawie tarczy antykryzysowej 1.0, czyli ustawy z 31 marca 2020 r. (Dz.U. poz. 568 ze zm.). Sejm postanowił wtedy (w art. 15zzs), że w okresie stanu zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii bieg terminów procesowych i sądowych nie rozpoczyna się, a rozpoczęty ulega zawieszeniu na ten okres.

Odnosiło się to m.in. do postępowań sądowych, egzekucyjnych, karnych, karnych skarbowych, administracyjnych. Nie dotyczyło natomiast samych kontroli (podatkowych i celno-skarbowych) oraz postępowań podatkowych – te były nadal prowadzone.


Pozostało 80% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane