statystyki

Sędziowie i prokuratorzy bez podwyżek

autor: Łukasz Guza, Małgorzata Kryszkiewicz13.08.2020, 09:48; Aktualizacja: 13.08.2020, 09:48
Wszystko wskazuje jednak na to, że mechanizmy te w nadchodzącym roku nie znajdą zastosowania, co przyjmowane jest bez entuzjazmu przez samych zainteresowanych.

Wszystko wskazuje jednak na to, że mechanizmy te w nadchodzącym roku nie znajdą zastosowania, co przyjmowane jest bez entuzjazmu przez samych zainteresowanych.źródło: ShutterStock

Z informacji, do których dotarł DGP, wynika, że sędziowie i prokuratorzy w przyszłym roku nie otrzymają jednolitych, automatycznych podwyżek wynagrodzenia. Taką zapowiedź przedstawił Piotr Patkowski, wiceminister finansów oraz główny rzecznik dyscypliny finansów publicznych. Uczestniczył on we wspólnym posiedzeniu zespołów ds. budżetu, wynagrodzeń i świadczeń socjalnych oraz ds. ubezpieczeń społecznych Rady Dialogu Społecznego.

W jego trakcie rząd negocjował ze związkami zawodowymi oraz organizacjami pracodawców m.in. wzrost wynagrodzeń w sferze budżetowej. Ten pierwszy podtrzymał swoją pierwotną propozycję w tym zakresie, czyli brak podwyżek w przyszłym roku o jednolity wskaźnik dla wszystkich zatrudnionych. Nie wyklucza to oczywiście punktowych wzrostów wynagrodzenia, np. w danych jednostkach sfery budżetowej lub na konkretnych stanowiskach (nie wiadomo jednak, ile środków będzie na to przeznaczonych). Według ustaleń DGP wiceminister Patkowski podkreślił w trakcie rozmów, że ta sama zasada (brak podwyżek dla wszystkich o konkretny wskaźnik) w przyszłym roku ma także dotyczyć sędziów i prokuratorów.

Wysokość sędziowskiej pensji jest powiązana z wynagrodzeniami w gospodarce, a konkretnie z przeciętnym wynagrodzeniem w drugim kwartale roku poprzedniego, które jest ogłaszane przez prezesa Głównego Urzędu Statystycznego. Taki mechanizm gwarantował, że od 2008 r., czyli od momentu wprowadzenia go w życie, niemal co roku sędziowie otrzymywali automatyczną podwyżkę pensji. Z kolei płace prokuratorów są ustalane w drodze rozporządzenia Rady Ministrów, przy czym rada musi brać pod uwagę ustawowe wytyczne. A te stanowią m.in., że wynagrodzenie zasadnicze prokuratorów jest równe wynagrodzeniu zasadniczemu sędziów w takich samych jednostkach organizacyjnych sądów. De facto więc wysokość pensji śledczych również uzależniona jest od wynagrodzeń w gospodarce.


Pozostało 72% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (29)

  • ABC(2020-08-13 10:33) Zgłoś naruszenie 601

    No, a w tym samym czasie w Sejmie pracują nad podwyżką pensji dla parlamentarzystów...

    Odpowiedz
  • karol(2020-08-13 21:55) Zgłoś naruszenie 5150

    I tak za dużo zarabiają i na dodatek przechodzą w stan spoczynku choć nie płacą składek na ZUS jak inni pracownicy tylko za nich płaci ministerstwo sprawiedliwoiści.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Krytyczny(2020-08-13 10:40) Zgłoś naruszenie 4945

    No to przepraszam bardzo, na jakiej zasadzie domorosły Wiceminister Finansów może sobie regulować wynagrodzenia sędziów i prokuratorów, które są uregulowane ustawowo (dla sędziów m.in. w p.u.s.p.)? Czy ktoś się zająknął o zmianie tych ustaw? Bo sama wysokość wskaźnika w ustawie budżetowej dla sfery budżetowej niewiele tutaj zmienia, bo sędziowie i prokuratorzy są z niego wyłączeni (jw.) Jeśli wynagrodzenie w 2. kwartale roku wzrasta (wczoraj GUS opublikował dane: 5024,48 zł względem 4839,24 zł w zeszłym roku), to zarobki od przyszłego roku rosną, biorąc pod uwagę stosowny mnożnik, prosta sprawa.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • antykasta(2020-08-13 21:23) Zgłoś naruszenie 4555

    jak zwykle kasta czuje się lepsza od reszty społeczeństwa- wszyscy odczuwają skutki kryzysu tylko oni stoją ponad innymi i mają dostać podwyżki.

    Pokaż odpowiedzi (6)Odpowiedz
  • budżetówka(2020-08-13 16:19) Zgłoś naruszenie 4543

    i bardzo dobrze, i każdy kto w zeszłym roku przekroczył próg nie powinien dostać podwyżki, ci z 1. progu tak

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • berek(2020-08-13 13:20) Zgłoś naruszenie 3646

    Z całym szacunkiem, ale ten chłopaczek zważywszy na swoje wykształcenie i doświadczenie życiowe to może co najwyżej zajmować się zarządzaniem funduszem ds. budowy i remontów pomników oraz organizacji wieców i uroczystości przed tymi pomnikami

    Odpowiedz
  • Abc(2020-08-13 15:55) Zgłoś naruszenie 2936

    Wyłączą mechanizm podwyżek w ustawie budżetowej na rok 2021, no i co im zrobisz? Tak już było za rządów PO i wówczas TK orzekł, że to jest zgodne z Konstytucją. Nie spodziewam się dziś innego werdyktu.

    Odpowiedz
  • Polak(2020-08-14 11:12) Zgłoś naruszenie 1822

    I tak za dużo zarabiają. Zachowują się jak swołocz. Co z przekrętami reprywatyzacyjnymi - NIC. Akceptacja ustawy o odpowiedzialności zbiorowej, np. dezubekizacja - nikt się nie sprzeciwił. ITD. Swołocz i nic więcej.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • obiektywny(2020-08-14 15:00) Zgłoś naruszenie 168

    powołując się na wolę Suwerena wszystko im można, przecież znając zawiść Polaków należałoby obniżyć wynagrodzenie także np. lekarzom, inżynierom budownictwa itd. ot po prostu chcieliby wysokich specjalistów za psie pieniądze, taki czysty komunizm w nowoczesnym wydaniu a co tam, że w tym samym czasie sobie podwyższą wynagrodzenie, wystarczy zrobić parę programów w jedynej słusznej telewizji i naród będzie za nami, zamrożenie było już za PO z panem Rzeplińskim na czele, z bardzo słabym uzasadnieniem Teresy Liszcz K 1/12 i czy w takim razie przy obecnym składzie TK (chyba jeszcze bardziej politycznym niż poprzedni) ktoś wierzy, że nie będzie powtórka z rozrywki, potrzebna jest tylko ustawa o zmianie niektórych ustaw związanych z realizacją ustawy budżetowej, następnie jednodniowe vacatio legis, szybki podpis prezydenta i po sprawie

    Odpowiedz
  • Andrzej G...(2020-08-15 09:46) Zgłoś naruszenie 910

    .....no i dobrze bo albo wszystko umarzają albo prowadzą procesy dla biedy bez końca.....a potem wyroki są kuriozalne....sądy i prokuratura w pierwszej kolejności powinni służyć biednym i najsłabszym, a potem bogatym czy przestępcom...czas na tolerancję i zmianę w demokracji..!!!!!!!!!!

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Krytyczny(2020-08-13 12:18) Zgłoś naruszenie 70

    Wiadomo, że teraz zajmuje krótko, tylko nie ma nic na temat jej zmiany.

    Odpowiedz
  • Upol(2020-08-16 00:20) Zgłoś naruszenie 60

    Musi wystarczyć na podwyżki dla posłów, Ministrów z rządu, na pensję dla pierwszej damy,

    Odpowiedz
  • kto odpowie?(2020-08-14 22:37) Zgłoś naruszenie 52

    A dlaczego urzędnicy prokuratur zarabiają mniej od urzędników sądowych? Dlaczego są dysproporcje skoro to jedno ministerstwo?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Sekretarz(2020-08-15 19:53) Zgłoś naruszenie 34

    Za to urzędnicy obsługujący sędziów w sekretariatach chcieliby podwyżki dostać bo harują jak woły a zarabiają grosze. Przykładowa proporcja sędzia dostaje 10.000 a pracownik 2.000 żenada

    Odpowiedz