statystyki

NSA: Nie ma sensu mnożenie podpisów i zapychanie platformy ePUAP

autor: Katarzyna Jędrzejewska13.08.2020, 08:45; Aktualizacja: 13.08.2020, 08:46
Zdaniem sądu formalistyczna wykładnia art. 46 par. 2b ustawy – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 2325) „przeczy celowi informatyzacji postępowania sądowoadministracyjnego oraz oficjalnym zasadom funkcjonowania i podpisywania pism w platformie ePUAP”.

Zdaniem sądu formalistyczna wykładnia art. 46 par. 2b ustawy – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 2325) „przeczy celowi informatyzacji postępowania sądowoadministracyjnego oraz oficjalnym zasadom funkcjonowania i podpisywania pism w platformie ePUAP”.źródło: ShutterStock

Wystarczy opatrzenie podpisem elektronicznym jednego dokumentu wnoszonego przez platformę ePUAP, zawierającego pismo przewodnie i załączone do niego pliki – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

Z tego powodu NSA nie zgodził się z WSA w Warszawie, który odrzucił wcześniej skargę spółki, zarzucając jej pełnomocnikowi, że podpisem elektronicznym opatrzył tylko pismo przewodnie, a sam odpis pełnomocnictwa już nie.

W zażaleniu na postanowienie NSA spółka tłumaczyła, że skarga została zapisana w jednym pliku wraz ze wszystkimi załącznikami (odpis, pełnomocnictwo wraz z dowodem uiszczenia opłaty skarbowej, odpis z KRS). Następnie plik ten został jako całość podpisany kwalifikowanym podpisem elektronicznym. W przeciwnym razie w ogóle nie powiodłoby się nadanie pisma za pomocą platformy ePUAP. Nie można więc twierdzić, że jakiś dokument nie został podpisany. Pełnomocnik posiada potwierdzenie w postaci urzędowego poświadczenia przedłożenia (UPP) – argumentowała spółka.


Pozostało 82% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane